امام صادق علیه‌السلام فرمود:
میل به دنیا، مایۀ غم و اندوه است و بى‏‌میلى و زهد به دنیا، مایۀ آسایش دل و پیکر است.

دژپسند: کرونا ۱۵ درصد به تولید ناخالص داخلی کشور آسیب زد

دژپسند: کرونا ۱۵ درصد به تولید ناخالص داخلی کشور آسیب زد

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه بیماری کرونا ۱۵درصد به جی. دی. پی کشور (تولید ناخالص داخلی) آسیب زد، گفت: برای بهبود شرایط اقتصادی باید به سیاست‌های تحریک تقاضا روی آورد.

به گزارش  پایگاه خبری انعکاس اینده به نقل از تهران-ایرنا،«فرهاد دژپسند» روز یکشنبه در صحن علنی مجلس با تشریح شرایط اقتصادی کشور، با اشاره به تحریم صادرات نفت، افزود: حتی اگر صادرات نفت بدون تحریم و مشکل انجام شود، باز هم به همه منابع، دسترسی نخواهیم داشت، بنابراین امسال باید بودجه غیرنفتی را تجربه کنیم که ویژگی آن تکیه بر درآمدهای مالیاتی است.

وزیر اقتصاد اضافه کرد: در سال گذشته، برخلاف سال‌های پیشین، بیشتر از مبلغ مورد انتظار، درآمد مالیاتی داشتیم در حالی که به علت کرونا، برخی امهال‌ها در نظر گرفته شد.

دژپسند با اشاره به اقدامات انجام شده برای ساماندهی درآمدهای مالیاتی گفت: از جمله تدابیر این بود که جریمه‌های تاخیر در پرداخت مالیات را بخشیدیم و ترغیب کردیم که افراد مالیات را بدهند که از طریق آن ۱۰ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی دریافت شد.

وی با بیان اینکه به دنبال فشار به مودیان خوش حساب نیستیم، ادامه داد: نمی‌خواهیم مودیان مالیاتی گرفتار مشکلات شوند، بر این اساس، در شرایط شیوع کرونا برای مودیان درخواست امهال کردیم.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: برای تحقق درآمدهای تمیز و سالم مالیاتی، قصد نداریم که تولیدکنندگان و مودیان خوش حساب، تحت فشار قرار گیرند.

دژپسند اظهار داشت: درباره معافیت‌های مالیاتی نیز گفت: به دنبال کاهش و ساماندهی هوشمند معافیت های مالیاتی وی هستیم.

وی با تاکید بر پرهیز از استقراض از بانک مرکزی گفت: یک نگرانی وجود دارد که آیا دولت برای تامین مالی به استقراض از بانک مرکزی روی می آورد یا نه؟

وزیر اقتصاد تاکید کرد: برنامه جامعی داریم که متوسل به این امر نشویم. پس از موضوع مالیات و واگذاری‌ها، یک اجازه ای را نیز برای تامین مالی داریم که آن، استقراض از مردم و بخش خصوصی است.

دژپسند افزود: آثار استقراض از بانک مرکزی زیانبار است و لذا تمایل نداریم که به آن تن دهیم. بازار سرمایه امروز به بلوغ رسیده است که می توان از آن بهره گرفت.

وی یادآور شد: تجربه موفقی را به تازگی در واگذاری‌ها داشتیم که می‌توانیم تا پایان امسال از این تجربه استفاده کنیم.

وزیر اقتصاد با اشاره به خسارت های کرونا به اقتصاد کشور گفت: بیماری کرونا ۱۵ درصد به جی. دی. پی کشور (تولید ناخالص داخلی) خسارت زد.

دژپسند یادآور شد: رشد اقتصادی کشور در سال گذشته با احتساب نفت، منفی بوده که برای بهبود شرایط اقتصادی باید به سیاست‌های تحریک تقاضا روی آورد.

وزیر اقتصاد با برشماری راه های جایگزین درآمدهای نفتی، گفت: خزانه داری کشور  به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده که ۱۰۰ درصد بودجه عمرانی پرداخت شود.

دژپسند اضافه کرد: همچنین باید تلاش کنیم که هزینه‌ها نیز مدیریت شود که البته راحت نیست زیرا برخی هزینه ها، ساختاری است.

لزوم افزایش نرخ بهره‌برداری از ظرفیت‌های موجود

وزیر اقتصاد با اشاره به نامگذاری سال ۹۹ به نام سال جهش تولید، گفت: در این شرایط باید به رونق و جهش تولید توجه کرد. تحقق این هدف، باعث تحرک سایر بخش ها و زمینه ساز رفع بیکاری و مدیریت تورم خواهد بود.

دژپسند اضافه کرد: برای رسیدن به رشد اقتصادی پایدار و اشتغال‌زا، در همین شرایطی که با تحریم مواجه هستیم باید به دو مساله توجه کنیم که اول، سرمایه‌گذاری برای ایجاد ظرفیت جدید تولید و دوم، سیاست گذاری برای بالا بردن نرخ بهره‌برداری از ظرفیت های موجود است.

وی افزود: باید به طور کامل از ظرفیت‌های موجود استفاده کنیم که از طریق آن، افزایش عرضه تحقق می‌یابد که باعث تامین نیاز داخل و افزایش صادرات و تامین منابع ارزی صورت می‌گیرد.

وزیر اقتصاد خاطر نشان کرد: نرخ بهره‌برداری از ظرفیت های موجود حدود ۵۵ درصد است که اگر به ۷۵ تا ۸۰ درصد افزایش یابد، به جهش مناسب در تولید دست خواهیم یافت.

دژپسند با بیان اینکه سیاست دیگر باید تمرکز روی سرمایه‌گذاری باشد، اضافه کرد: در هشت سال گذشته، در برخی سال‌ها رشد سرمایه‌گذاری منفی اما در بیشتر سال‌ها رشد مثبت بوده است.

وی با اشاره به شرایط تورم، اظهار داشت: مدیریت تورم در ایران شرایط خاص خود را دارد. بخشی از تورم ناشی از فشار هزینه است.

دژپسند در ادامه به واردات اشاره کرد و گفت: بخش زیادی از واردات ما مربوط به کالاهای واسطه ای و سرمایه است که رشد نرخ ارز باعث افزایش هزینه تمام شده کالا می شود.

وزیر اقتصاد افزود: در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری در ماشین‌آلات افت زیادی داشته است که باید به آن توجه داشت.

وی با اشاره به فشارهای دشمنان، گفت: دشمن از تمام تجربه و توان خود برای مسدود کردن ورود منابع به ایران خودداری می‌کند به طوری که از تحریم صادرات نفتی، تحریم نقل و انتقال مالی، تحریم صادرات غیر نفتی و … استفاده کرده است.

دژپسند اضافه کرد: ما در این شرایط باید تمام تلاش ها را معطوف کنیم به این مساله که تامین منابع فقط به منابع خارجی، منحصر نشده و از ظرفیت‌های داخلی به صورت یک بسته سیستمی استفاده شود.

وزیر اقتصاد گفت: به رغم تحریم‌ها، تجارت خارجی روند خوبی دارد به طوری که سال ۹۷ تراز تجاری ما مثبت بود و سال ۹۸ با وجود تشدید فشارها، صادرات غیر نفتی کاهش کمی داشت.

دژپسند با بیان اینکه تلاش کردیم که مردم در تامین نیازهای اساسی خود نگرانی نداشته باشند، افزود: عملکرد ما در تجارت خارجی موفق بوده است و در مقابل فشارها از همه ظرفیت ها از جمله توان بخش خصوصی استفاده کرده ایم.

بازار سرمایه، کریدور مناسب تامین مالی

وزیر اقتصاد با اشاره به بازار سرمایه، گفت: بازار سرمایه در سال گذشته و چند ماه ابتدایی سال ۹۹ نشان داد که ظرفیت جدیدی در اقتصاد ایران برای تامین مالی وجود دارد و کریدور مناسبی برای تامین مالی اقتصاد و دولت است.

دژپسند افزود: بر اساس بودجه، ۶۱  هزار میلیارد تومان از تامین مالی دولت باید از طریق واگذاری باشد که بررسی‌ها نشان داد بهترین راه برای کمتر کردن حاشیه‌ها استفاده از بازار سرمایه است.

وی اضافه کرد: در بازار سرمایه شفافیت وجود داشته و در محیط رقابتی، واگذاری‌ها انجام شده و عرضه‌ها بدون حاشیه انجام می شود که این مساله، هم تامین مالی دولت را تسهیل کرده و هم بازار سرمایه را تعمیق می کند.

وزیر اقتصاد ادامه داد: افزایش عرضه ها در بورس برای بخش خصوصی نیز مطلوب است. بخش خصوصی توانسته اقدام به فروش اوراق کرده و با عرضه اولیه، تامین مالی کند.

دژپسند یادآور شد: در کمتر از یک روز یک هزار میلیارد تومان اوراق در بورس عرضه شد و به فروش رسید که دستاورد بسیار مطلوبی است.

وی اظهار داشت: امروز عرضه‌های اولیه با سه میلیون و ۶۰۰ هزار نفر صورت می‌گیرد که نشان می دهد که پس اندازهای خرد به سوی اقتصاد سازنده و بورس روان شده است.

وزیر اقتصاد گفت: در سال جدید، ارزش معاملات بازار سرمایه بیش از ۱۰ هزار میلیارد بوده که نقش مهمی در جلوگیری از ورود این پول ها به سایر بازارها داشته است.

دژپسند خاطر نشان کرد: اگر فقط ۱۰ تا ۲۰ درصد این منابع به سوی بازارهای اختلالزا مانند ارز می رفت، اتفاق‌های نامطلوبی رخ می‌داد.

وی تاکید کرد: البته ما از بازار سرمایه غافل نیستیم، بنابراین تلاش می‌کنیم با استفاده از تجارب کارشناسان، بازار سرمایه را با عمق بخشیدن و عرضه های اولیه، گسترش دهیم.

وزیر اقتصاد افزود: تلاش می‌کنیم که عرضه های اولیه بیشتر شده و تامین مالی بنگاه های بزرگ از طریق بازار سرمایه باشد که در این صورت، منابع بانک ها برای بنگاه‌های کوچک آزاد می‌شود.

دژپسند با بیان اینکه در سال گذشته ۲۹۵ هزار میلیارد تومان تامین مالی اولیه صورت گرفت، اضافه کرد: در سال جاری برای رشد اقتصادی مطلوب به هزار هزار میلیارد تومان منابع نیاز داریم که یکی از منابع تحقق آن، بازار سرمایه است.

کاهش زمان اخذ مجوز از  ۷۳ به ۳روز

وزیر اقتصاد با بیان اینکه محور دیگر جهش تولید، روانی و بهبود فضای کسب و کار است، گفت: برای شروع و تاسیس شرکت در بسیاری از کشورها کمتر از یک روز زمان نیاز بود اما در کشور ما حدود ۷۳ روز طول می‌کشید.

دژپسند افزود: برای رفع این مشکل، پنجره واحد کسب و کار راه اندازی شده و زمان مورد نیاز از ۷۳ روز به ۳ روز کاهش یافت. یعنی امروز هر کسی که می‌خواهد شرکت تاسیس کند در کمتر از سه روز این کار صورت می گیرد.

وی گفت: رتبه ما در سال ۲۰۱۴ در فضای کسب و کار ۱۵۴ بود که با اقدامات انجام شده به ۱۱۸ کاهش یافت و سپس به ۱۲۷ افزایش یافت.

وزیر اقتصاد خاطر نشان کرد: در سال گذشته با وجود اینکه امتیاز ما افزایش یافت، اما رتبه ما تنزل یافت که ناشی از اقدامات بهتر سایر کشورها بود.

دژپسند با بیان اینکه از مشکلات ما در این بخش، قوانین و مقررات مزاحم و زاید است، اظهار داشت: تلاش می‌کنیم که مقررات زاید حذف شود.

برچسب ها

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*