امام صادق علیه‌السلام فرمود:
میل به دنیا، مایۀ غم و اندوه است و بى‏‌میلى و زهد به دنیا، مایۀ آسایش دل و پیکر است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار » اخبار ویژه » اسلایدر » اقتصادی
جزئیات اجرای الگوی کشت در کشور اعلام شد

جزئیات اجرای الگوی کشت در کشور اعلام شد

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: نظارت بر اجرای الگوی کشت و جلسات توجیهی مربوط به آن در سطح استان‌ها و ستاد وزارت جهاد کشاورزی برای رفع مشکلات و کمبودهای احتمالی به صورت منظم برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری انعکاس آینده به نقل از ایرنا، «محمد قربانی» در برنامه «میز اقتصاد» با تشریح جزئیات اجرای الگوی کشت در کشور افزود: الگوی کشت در دو سطح نظارت و جلسات توجیهی است که یک سطح در استان‌ها و یک سطح هم در ستاد وزارت جهاد کشاورزی با حضور وزیر برگزار می‌شود.

وی بیان‌داشت: هدف از برگزاری این جلسات، مشارکت اتاق‌های اصناف کشاورزی، نمایندگان کشاورزان، استانداران، فرمانداران، مجموعه مدیران و مسوولان بخش کشاورزی در اجرای هر چه بهتر الگوی کشت است تا کمبودها و انتظارات و خواسته‌های آن‌ها بررسی و رسیدگی شود.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: در این طرح در استان‌ها و ستاد وزارت جهاد کشاورزی، همه استانداران، فرمانداران، مدیران جهاد کشاورزی، اتحادیه‌های تخصصی، اتاق اصناف و مجموعه‌هایی که درگیر الگوی کشت هستند در جلسات حضور دارند و به صورت کامل پای کار هستند.

وی گفت: در برنامه اقدامی که سازمان تحقیقات و آموزش ترویج کشاورزی ارائه داده و به تایید وزیر هم رسیده است، براساس تقویم الگوی کشت یا تقویم زمانی کشت و به تناوب و با توجه به آمادگی که در استان‌ها وجود دارد حضور یافته، به همراه مجری به سوالات احتمالی پاسخ می‌دهند، ضمن این که الگوی کشت برای آن‌ها تشریح می‌شود.

تامین یارانه الگوی کشت از محل بودجه  ۱۴۰۱

قربانی گفت: در نیمه نخست سال زراعی جاری یارانه الگوی کشت از محل بودجه ۱۴۰۱ تامین شد که برای محصولات اساسی و راهبردی که در بند «ت» ماده ۳۵ قانون سیاست‌های کلی برنامه ششم تصریح شده است که ما کود و بذر یارانه‌ای را برای کشاورزان داریم.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی برای سال ۱۴۰۲ پیشنهادی به سازمان برنامه و بودجه ارائه کرد که بر اساس آن ۴۰ هزار میلیارد تومان یارانه در اختیار وزارتخانه قرار گیرد تا با این یارانه‌ها، کاهش درآمدی کشاورزان از محل اجرای الگوی کشت جبران شود و امنیت معیشتی کشاورزان و درآمدشان تحت تاثیر قرار نگیرد که گویا سازمان برنامه و بودجه بر ایجاد ردیف در تبصره ۱۴ موافقت کرده است.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در استان‌های سردسیر و گرمسیر براساس تقویم زمانی کشت به اندازه کافی کود و بذر تامین شده است، گفت: ما بیشتر یارانه‌ای را که پرداخت کردیم در قالب کودهای فسفاته و پتاسه یارانه‌ای است که برای محصولات راهبردی، کلزا، چغندرقند، گندم و جو کودهای پتاسه و فسفاته را با یک سوم قیمت در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

پرداخت ۳ میلیون تومان یارانه کود به ازای هر هکتار به کشاورزان

قربانی درباره چگونگی پرداخت یارانه الگوی کشت، اظهار داشت: کشاورزان به ازای هر هکتار ۱۵۰ کیلوگرم کود فسفاته دریافت می‌کند که قیمت آن به ازای هر کیسه ۵۰ کیلویی یک میلیون تومان است و کشاورزان در غالب الگوی کشت سه میلیون تومان یارانه دریافت می‌کنند.

وی اضافه کرد: غیر از پیوست رسانه‌ها برای الگوی کشت، پیوست ترویجی و پیوست بازار با مد نظر داریم، به عنوان مثال وزارت جهاد کشاورزی در استان مازندران که موضوع محصولات باغی مطرح است، کیوی و مرکبات به دو شکل ورود پیدا کرده است، یکی این که تعاون روستایی موظف کردیم که خرید توافقی را داشته باشد و دوم این که به اتحادیه‌های باغداران، سرتینگ‌داران و کسانی که سردخانه دارند هم از محل بند الف تبصره ۱۸ تسهیلات ارزان قیمت دادیم که بازخرید را داشته باشند.

وی اظهارداشت: برای کیوی ۵۰ میلیارد پرداخت کردیم و برای مرکبات هم ۱۰۰ میلیارد همین هفته تخصیص دادیم که افراد علاقمندی که می‌خواهند به بازار ورود کنند می‌توانند تسهیلات ارزان قیمت دریافت کنند.

مشکلی در تامین کود وجود ندارد

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی گفت: امسال دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن کود اوره تامین شده است و با مساعدت رئیس جمهور و سازمان برنامه و بودجه درتامین نقدینگی برای کودهای فسفاته و پتاسه هم مشکلی نداریم.

قربانی با بیان اینکه موجودی کودهای ازته، فسفاته و پتاسه ۸۵۶ هزار تن است، افزود: شرکت خدمات حمایتی از طریق کارگزاران بخش خصوصی و شرکت‌های تعاون روستایی توزیع آن را انجام می‌دهد و امسال همه خریدها باید در قالب سامانه شرکت خدمات حمایتی انجام شود تا شفافیت لازم وجود داشته باشد که چه کسی چه مقدار کود خرید می‌کند و به چه کسانی کود داده می‌شود.

تعیین تعرفه محصولات جالیزی براساس  قیمت پایه صادراتی از سال ۱۴۰۲

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: از ابتدای سال ۱۴۰۲ تعرفه محصولات جالیزی ۱۰۰ درصد قیمت پایه صادراتی خواهد بود و طبق این قانون ۶ ماه قبل باید اطلاع‌رسانی شده بود.

برچسب ها

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*