امام صادق علیه‌السلام فرمود:
میل به دنیا، مایۀ غم و اندوه است و بى‏‌میلى و زهد به دنیا، مایۀ آسایش دل و پیکر است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار » اسلایدر » اقتصادی » کشاورزی
برداشت انار از سطح ۶۵۰ هکتار از باغات شهرستان کاشمر آغاز شد
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر:

برداشت انار از سطح ۶۵۰ هکتار از باغات شهرستان کاشمر آغاز شد

کاشمر ـ مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر از آغاز برداشت انار از ۶۵۰ هکتار از باغات این شهرستان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری انعکاس آینده به نقل از مهر محمد شجعی صبح پنجشنبه ۱۹ آبان ماه  در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تولید محصولات کشاورزی باغی و انار جایگاه ویژه ای در شهرستان کاشمر دارد اظهار کرد: با توجه به اینکه ایران از لحاظ سطح زیر کشت و تولید مقام اول انار در دنیا را دارد می‌توانیم از طریق صادرات به بسیاری از کشورهای دنیا جایگاه خود را تثبیت کنیم.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر تأکید کرد: متأسفانه حمل و نقل بسته بندی و نگهداری انار در ایران پیشرفت قابل انتظاری نداشته و ضایعات حاصله در اثر کاربرد روش‌های سنتی و بی دقتی در امر برداشت تا عرضه به مصرف کننده بسیار زیاد است.

وی ادامه داد: استان خراسان یکی از اصلی ترین استان‌های کشور در زمینه تولید انار است که شهرستان کاشمر با حدود ۶۵۰ هکتار سطح زیر کشت ارقام مختلف انار همچون خزر شیشه کب، ملس و انار قند مقام سوم استان را دارا است.

شجعی بیان کرد: سطح عملکرد باغات انار شهرستان کاشمر ۱۸ تن در هکتار است که پیش‌بینی می‌شود در سال جاری حدود ۱۱ هزار و ۷۰۰ تن انار از سطح باغات شهرستان کاشمر برداشت شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر تصریح کرد: هر چند در سال زراعی جاری سطح زیرکشت کاهش داشته ولی با توجه به همکاری و ارتباط کشاورزان با کارشناسان جهاد کشاورزی و آموزش صحیح و به کارگیری روش‌های مناسب توسط بهره برداران عملکرد برداشت انار از باغات شهرستان افزایش ۱۵ درصدی داشته است.

وی اظهار کرد: در شهرستان کاشمر ظرفیت بالایی برای ذخیره سازی محصولات کشاورزی ایجاد شده است و در همین راستای سردخانه ۳ هزار تنی دربان به بهره برداری رسیده و در حال ذخیره سازی انار و دیگر محصولات است.

شجعی بیان کرد: جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر نیز با ارتباط مستمر با کشاورزان و با برگزاری کلاس‌های آموزشی و روز مزرعه‌ها و همچنین اصلاح و جوان سازی باغات اقدامات تأثیر گزاری در این حوزه انجام داده است.

آغاز برداشت ذرت علوفه‌ای در کاشمر

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر ادامه داد: برداشت ذرت علوفه‌ای نیز از سطح ۳۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی کاشمر آغاز شد.

وی گفت: ذرت از جمله گیاهانی است که مورد توجه خاص دامداران منطقه بوده است و در تغذیه دام‌ها از اهمیت ویژه ای برخورداراست.

شجعی افزود: این محصول به دلیل داشتن کربوهیدرات بالا، کیفیت بالاتری نسبت به بقیه انواع سیلاژ دارد و معمولاً دام، ذرت سیلو شده را با رغبت بیشتری می‌خورد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر بیان کرد پیش بینی می‌شود حدود ۱۵ هزار تن ذرت علوفه‌ای از اراضی شهرستان برداشت شود.

وی تصریح کرد: جهاد کشاورزی کاشمر در راستای ترغیب کشاورزان به کشت این محصول و حمایت و مشاوره در نحوه کاشت و همچنین انتخاب بذر و تأمین نیاز کودی همکاری لازم را با کشاورزان داشته است.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*