امام صادق علیه‌السلام فرمود:
میل به دنیا، مایۀ غم و اندوه است و بى‏‌میلى و زهد به دنیا، مایۀ آسایش دل و پیکر است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجتماعی » اخبار » اخبار ویژه » اسلایدر

به گزارش پایگاه خبری انعکاس آینده به نقل از ایسنا، با شیوع کرونا ویروس در جهان در زمستان ۹۸ و اوج گیری آن از اسفند همان سال و با توجه به خطرناک بودن بیماری و تعطیل شدن مدارس، کار به آموزش مجازی کشید و دانش آموزان و معلمان در ایران نیز از طریق نرم افزارهای موجود مشغول تدریس و آموزش شدند و در همین راستا وزارت آموزش و پرورش جهت همسان سازی و یکپارچه کردن امر تدریس اقدام به طراحی نرم افزاری به نام شاد کرد. این نرم افزار در سال اول طراحی با مشکلاتی مواجه بود و با افزایش ویروس کرونا و ادامه آموزش به صورت مجازی، طراحان شاد نیز در صدد حل و رفع مشکلات این نرم افزار برآمدند تا معلمان و دانش آموزان و حتی والدین با کمترین مشکل امر آموزش را انجام دهند.

با این تفاسیر هنوز این نرم افزار با مشکلاتی از جمله قطع و وصلی، عدم ایجاد تعامل بین معلمان و دانش آموزان و … مواجه است.

در همین رابطه خبرنگار ایسنا به سراغ تعدادی از معلمان باتجربه در مقطع ابتدایی رفته و نظر آنها را در خصوص این نرم افزار جویا و پیشنهادات آنها برای بهتر شدن کار با شاد را مورد ارزیابی قرار داده است.

کار ما دو برابر شده است

الهام مولایی آموزگار ۷ دوره پایه اول ابتدایی و تدریس در مقاطع دوم، سوم، پنجم و چهارم با ۲۹ سال سابقه کار در گفت و گو با ایسنا در ارزیابی از نرم افزار شاد گفت: از جمله محاسن نرم‌افزار شاد این بوده که ما توانستیم توسط این نرم افزار به بچه ها درس داده و با آنها ارتباط برقرار کنیم، ولی متاسفانه مشکلی که با آن مواجه ایم این است که  فیلم ها بعضا باز نمی شود و یا ارتباط با شبکه شاد طول می کشد و بیشتر از آن زمانی که ما در مدرسه زمان صرف می کردیم باید کار کنیم. در واقع کار ما دو برابر شده است.

در بارگذاری و ارسال فیلم ها معمولاً مشکل داریم

وی افزود: فقط باید وقت زیادی را صرف ضبط فیلم ها کرده یا جلو دوربین صحبت کنیم یا برای دانش آموزان دروس را توضیح دهیم که این مساله خود زمان زیادی می برد و زمانی را هم باید صرف بارگذاری فیلم ها و ارسال آنها برای دانش آموزان کنیم که معمولاً با مشکل برخورد می‌کنیم و در این رابطه گاهی فیلم ها پاک می شود و زمانی هم اگر پاک نشود، فرستادن آن طول می کشد و در نتیجه بیشتر زمان منزل را صرف کار در این نرم‌افزار می‌کنیم.

مولایی با بیان این که هم صبح و هم بعدازظهر در خدمت دانش آموزان هستیم، گفت: هم چنین باید بازخورد دروسی که آموزش داده ایم را ببینیم و به اولیا بازخورد ارائه دهیم و به همین خاطر این کارها زمان طولانی می برد، در واقع کار برای ما بسیار سخت شده است. مخصوصاً با توجه به اینکه همه کار ما با گوشی و لپ تاپ است، اکثراً بیشتر همکاران مشکل بینایی پیدا کرده اند و حتی بنده شخصا به شدت دچار چشم درد و گردن درد شده ام.

مولایی اظهار امیدواری کرد هرچه زودتر بیماری کرونا از بین برود و همه سر کلاس های درس حاضر شوند، چرا که به این شکل دانش آموزان هم آموزش را بهتر یاد می‌گیرند و ما هم از دست این گوشی‌ها و لپ‌تاپ‌ها نجات پیدا می کنیم.

برای همه دروس برای والدین توضیحاتی ارائه داده ام

وی در مورد شیوه کار خود در شاد نیز گفت: شیوه کار من ترکیب از تصویری و صوتی است، یعنی در مورد بعضی از دروس که نیاز به توضیحات بیشتری دارند از فیلم استفاده می‌کنم و تصویری برای بچه‌ها توضیح می دهم تا برای دانش آموزان مثل کلاس درس ملموس بوده و آنها احساس کنند؛ داخل کلاس درس است. هم چنین بعضی از مطالب که احتیاج به توضیحات کمتری داشته و مفهومش راحت و ساده تر است، سعی می‌کنم آن را به صورت‌ صوتی از روی کتاب تدریس کنم.

این معلم پایه اول ابتدایی در مورد سختی کار با دانش آموزان کلاس اول به نقش والدین در این زمینه اشاره و تصریح کرد: ما باید اول اولیای دانش‌آموزان را توجیه کنیم و اول درس را به اولیای بچه‌ها تدریس کنیم تا آنها بدانند که چطور باید با دانش آموزان رفتار کرده و چطور باید با آنها کار کنند و در این راستا برای آنها جلسات توضیحی و توجیهی می گذارم مثلا در مورد املا و دیکته گفتن در جلسه ای توجیهی که به صورت تصویری برای اولیا گذاشتم بند به بند توضیح دادم که چطور به بچه ها املا بگویند و یا با بچه ها با تندی برخورد نکنند؛ به گونه ای که آنها از املا و در درس زده شوند ودر مجموع چگونه دانش آموزان را هدایت کنند تا به سرمنزل مقصود برسیم و یا دروسی مثل بخش کردن و صداکشی را برای اولیا توضیح داده ام. در واقع در مورد همه دروس برای آنها توضیحاتی ارائه کرده ام.

بازخورد عملکرد دانش آموزان را برای والدین ارسال می کنم

وی به شیوه استفاده از فیلم، انیمیشن، کارتون در دروسی مانند علوم و استفاده از شعرهای فارسی و داستان‌ ها و شعرهای حروف الفبا برای کتاب فارسی اشاره کرد و گفت:هم چنین با گفتن داستان، پرسش و پاسخ و یا اجرای نمایش کوتاه برای دانش آموزان سعی می کنم که برای آنها انگیزه ایجاده کرد و به این شکل آنها ذوق و شوق خواندن درس را پیدا کنند.

مولایی در مورد ساعت شروع و پایان کلاس خود در شاد نیز گفت: چون دانش آموزان صبح‌ها گیرایی بهتر و بیشتری برای فهمیدن و تمرکز روی دروس دارند در این زمان کلاس را تشکیل می دهم و از قبل فیلم ها را آماده و بارگذاری می کنم، در بعدازظهر هم به آنها برنامه می دهم؛ مثلا والدین بعد از فیلم گرفتن از شعرخوانی یا روان خوانی درس و ارسال آن برای من، بنده فیلم ها را چک کرده و ایرادات آنها را برطرف می کنم. دانش آموزان از ساعت ۶ تا ۷ نیز فرصت دارند تکالیف خود را برایم ارسال کنند و بعد آنها را چک کرده و بازخورد آنها را به صورت ص وت یا نوشتن برای والدین ارسال می کنم و توضیحات لازم را به آنها ارایه می دهم.

گروه های کلاسی بازبینی و تدریس ها دیده و رسیدگی می شود

وی هم چنین به نظارت مدیر و معاونان مدرسه در کلاس شاد اشاره کرد و گفت: غیر از این افراد حتی مربی بهداشت مدرسه در گروه کلاس حضور داشته و پیام های بهداشتی و تذکرات لازم را به دانش آموزان می دهد و مدیر مدرسه اگر مطلب یا مساله ای برای راهنمایی شاد باشد را ارائه می دهد و بر کار همه همکاران نظارت داشته و گروه ها بازبینی و تدریس ها دیده و رسیدگی می شود و مثل زمان حضور در مدرسه با کمک معاونان بحث حضور و غیاب و پیگیری علت تاخیر یا غیبت دانش آموزان را نیز انجام می دهیم. اگر مطلب خاصی برای توضیح هم باشد معاونان در گروه ها پیام گذاشته و بازخورد آن را هم می گیرند.

به کمک والدین بیشتر احتیاج داریم

این آموزگار در ادامه با اشاره به نقش مهم والدین در امر تدریس و تاکید بر نقش مکمل آنها برای معلم گفت: در سال های گذشته که در مدرسه حضور داشتیم، سعی می‌کردیم که والدین را به گونه ای با دانش آموزان همراه و همگام کنیم که در یک سو حرکت کنند تا دست به دست هم با همکاری منِ معلم و اولیای گرامی بچه ها را به سرمنزل مقصود برسانید، اما در حال حاضر و با این وضعیت آنلاین درس خواندن و تشکیل کلاس های غیر حضوری، به کمک والدین بیشتر احتیاج داریم تا آنها بستر خانه را برای دانش آموزان بهتر آماده کنند، یعنی دانش آموز در منزل با آرامش و بدون دغدغه و با تمرکز بیشتری درس بخواند، لذا از اولیا خواستم تا یک جای به خصوصی را برای درس خواندن بچه ها اختصاص دهند و موقع تدریس ها، دانش آموزان تمام کارهای شخصی خود را انجام داده باشد و آماده شنیدن، گوش دادن و دقت و تمرکز روی درس باشند و جایی نباشد که به دلیل رفت و آمد تمرکز دانش آموز به هم بخورد.

وی ادامه داد: در زمینه شیوه تدریس هم اگر اولیا انتقادی داشته باشند که آن انتقاد به صلاح دانش آموز باشد حتما مورد توجه قرار می دهم و شاید در موردی برای من سوء تفاهمی پیش آمده یا باید مطلبی را بیستر توضیح می دادم یا کار بیشتری کنم، حتما نظر و انتقاد اولیا را می پذیرم ولی با وجود ۴۰ دانش آموز اگر هر روز بخواهیم به نظر همه والدین گوش کنم، مسلما نمی‌توانیم همه را راضی نگه داریم، به همین دلیل سعی می‌کنم هم به نظرات اولیا اهمیت بدهم و نقایص کارم را برطرف کنم و هم زیاد به درس لطمه نخورد.

چقدر حقوق و مزایا دریافت می کنیم که مدام اینترنت آزاد بگیریم

مولایی با انتقاد از سرعت پایین شاد و قبول نداشتن رایگان بودن اینترنت این نرم افزار افزود: اعلام می‌کنند که این نرم افزار به اینترنت احتیاج ندارد، در حالی که اگر یک مقدار سرعت اینترنت پایین باشد، فیلم ها بارگذاری نمی شود و هیچ پیامی رد و بدل نمی گردد و در این زمینه در منزل از اینترنت شخصی استفاده می کنم، چرا که اگر از اینترنت استفاده نکنم؛ نمی توانم فیلم ها را آماده  وارسال کنم. بنابراین حتماً باید اینترنت سرعت بالایی داشته باشد تا بتوانیم با دانش آموزان خود ارتباط بگیریم.

وی افزود: با این تفاسیر که خود هم دانش آموز دارم که باید مجازی درس بخوانند، لذا این که هم من بخواهم از اینترنت استفاده کنم هم آنها، جواب نمی دهد، بنابراین مجبورم از اینترنت آزاد استفاده کنم. حتی برای ۲۰ گیگابایت اینترنتی که به ما رایگان دادند، ثبت نام کردم ولی هنوز هیچ خبری از آن نیست و این جنبه خوبی ندارد که ما از اینترنت شخصی و آزاد استفاده کنیم. مگر ما چقدر حقوق و مزایا دریافت می کنیم که مدام اینترنت آزاد بگیریم.

امیدوارم باز با روحیه شاد زندگی را از نو آغاز کنیم

مولایی با اشاره به این که در آخرین سال کاری خود قرار دارد، گفت: در سال آخر تدریس خود برای همه معلمان و دانش آموزان و اولیاء سرزمینم آرزوی موفقیت می کنم و امیدوارم که هرچه زودتر بیماری کرونا از کشور ما بار سفر بربندد و هر چه زودتر سلامتی به کشور برگردد و همه باز با روحیه شاد زندگی را از نو آغاز کنیم و این اضطراب، گرفتگی و ناراحتی و غم و غصه از تمام خانواده ها دور شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر باز هم ببینم که کشور و فرزندان سرزمینم و همکاران عزیزم به کمک و همیاری ام احتیاج دارند، حتماً از این بابت مضایقه نکرده و سعی می‌کنم که با آنها همیار و همگام باشم. امید است صدای ما هم به گوش مسئولان برسد و آنها برای نجات مردم از مشکلات جامعه راهی پیدا کنند.

با دانش آموزانی مواجه شدم که حتی حروف الفبای فارسی را هم نمی‌شناختند

در همین راستا مژده تشکری‌زاده با ۱۵ سال سابقه کار در آموزش و پرورش و با مدرک فوق لیسانس نرم‌افزار و چهار سال تدریس در مقطع ابتدایی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: از ۱۵ شهریورماه با ۳۳ دانش‌آموزی که اصلا هیچ نمی‌دانستند و از پایه صفر بودند؛ کار را شروع کردم. در این راستا تنها چند نفر از دانش‌آموزان که والدین آنها در تابستان فعال بوده و با آنها کار کرده بودند، باسواد بودند، در غیر این صورت با دانش آموزانی مواجه شدم که حتی حروف الفبای فارسی را هم نمی‌شناختند و مهم‌ترین موردی که ما داشتیم این است که با دانش‌آموز چهره به چهره نبودیم.

سطح تحصیلی بسیاری از دانش آموزانم پایین است

وی ادامه داد: در حالی که بهترین نوع آموزش این است که دانش‌آموز معلم خود را ببیند و معلم نیز با آنها چهره‌ به چهره در ارتباط باشد و دانش‌آموز بفهمد که کلاس تشکیل شده و با نظم و قانون آشنا شود، ولی متاسفانه دانش‌آموزان سال گذشته با آن وضعیت تحصیل کردند، البته نمی توان از دانش آموزانی که سال اول به شکلی که در جریان هستید درس خوانده اند، بیش از آن انتظار داشت و این بسیار سخت بود، چرا که آنها با قوانین زیاد آشنا نشده بودند.

تشکری ادامه داد: لذا بنده اول سال مشکلات بسیار زیادی با این دانش‌آموزان داشتم، یعنی چند روز  طول کشید تا بفهمم وضعیت تحصیلی آنها چگونه است. حتی با آزمونی که ابتدای ورود به کلاس دوم گرفتم، متوجه شدم که سطح تحصیلی آنها بسیار پایین است تا جایی که نوشتن آنها اصلا خوب نبود لذا تصمیم گرفتم که یادآوری کلاس اول را شروع کنم.

نرم‌افزار شاد از سال گذشته خیلی بهتر شده است

تشکری‌زاده ادامه داد: مشکل دیگری که داشتم این بود که بچه‌ها را نمی‌دیدم، اینها بچه‌هایی بودند که تا ظهر خواب بودند و یا صبح‌ها تنها به بازی و تماشای تلویزیون می‌پرداختند و حال مجبور بودند که با یک تبلت یا موبایل درس بخوانند. جالب این‌که برخی والدین با آنکه می‌دانستند کلاس آنلاین برگزار می‌شود بعضا شماره پدر یا مادر شاغل را در شاد قرار می‌دادند و آنها موقع تدریس سرکار بودند و موبایل در دسترس دانش‌آموز نبود و این مساله مشکلات زیادی در اوایل سال برای ما به وجود آورد. مشکل دیگری که با خانواده‌ها داشتیم این بود که برخی والدین وسواس داشتند و می‌گفتند که ما نمی‌توانیم زمانی که دانش آموز تنها است موبایل در اختیارش قرار دهیم و باید حتما خودمان حضور داشته باشیم که این مساله تا حدودی کار را برای من سخت کرده بود.

وی در ارزیابی از نرم‌افزار شاد گفت: این نرم‌افزار از سال گذشته خیلی بهتر شده و حتی بخش Live دارد که به ما بسیار کمک می‌کند، ولی متاسفانه حجم پایینی دارد و گاهی چند فیلم را می‌گیریم و ممکن است وسط فیلم قطع شود و یا بیشتر از دو الی سه دقیقه خود به خود قطع می‌شود و مجبور هستیم اگر باز بخواهیم چند فیلم را ارسال کنیم؛ فیلم‌های قبلی را پاک کنیم. با آنکه بنده از سه مودم استفاده می‌کنم اما به دلیل این‌که سرعت این نرم‌افزار پایین است با مشکل مواجه هستیم و بیشتر صبح‌ها، شاد من و دانش آموزان را اذیت می‌کند.

مزایای کلاس حضوری بیشتر از کلاس آنلاین است

این آموزگار پایه دوم اظهار کرد: مشکل دیگر این نرم‌افزار این است که باید حتما تحت وب باز شود، در صورتی که سیستم‌ها IOS هستند و این مشکلات من و بسیاری از خانواده‌ها بود که باید فقط در اندروید شاد را باز می‌کردند.

وی در مورد شیوه‌ی تدریس خود در نرم‌افزار شاد گفت: ۱۵ روز اول سال تحصیلی در حال یادآوری و مرور کلاس اول بودیم و به دانش‌آموزان نظم و قوانین را یاد می‌دادیم که چگونه سر کلاس حاضر شوند؟ چگونه آنلاین باشند و آنقدر با آنها کار کردیم که در حال حاضر همه راه افتاده‌اند، ولی با این حساب، مزایای کلاس حضوری بیشتر از کلاس آنلاین است. شما فکر کنید از ساعت ۸ تا ساعت ۱۲ کلاس در مدرسه برگزار می‌شد و کار ما عملا بعد از آن به اتمام می‌رسید، ولی در حال حاضر تا ۱۲ شب بنده آنلاین هستم، چرا که والدین یا دانش‌آموزان مدام سوال می‌پرسند، تکلیف می‌فرستند و من باید به آنها پاسخ دهم.

شیوه‌ آموزش مجازی هنوز در کشور ما جا نیفتاده است

به گفته وی، در مورد حضور و غیاب دانش آموزان هم اوایل مشکل داشتیم و بعضی روزها تعدادی غایب بودند یا والدین به جای دانش آموز حاضری می‌زدند، در صورتی که دانش آموز اصلا در کلاس حضور نداشت و اینها از نتایج برگزاری کلاس آنلاین است. البته این شیوه‌ی آموزشی هنوز در کشور ما جا نیفتاده و نرم‌افزار شاد نیز حجم بسیار پایینی دارد و ما را بسیار اذیت می‌کند. خیلی روزها حتی باز نمی شود و با سیستم Live آن هم مشکل داریم.

تشکری زاده با اعلام مخالفت خود برای استفاده از فایل‌های آماده شده توسط معلمان دیگر در شهرها و استان‌های دیگر گفت: ساعت ۸ صبح کلاس را شروع می‌کنم، حتی زنگ ورزش داریم و برای دانش‌آموزان آهنگ ورزش می‌گذارم و هر روز رویدادهای تاریخی آن روز را برای بچه‌ها شرح می‌دهم و همه اینها به صورت آنلاین و به صورت Live و صوتی و تصویری است و اصلا از فیلم‌های آماده استفاده نمی‌کنم، مگر این‌که پاورپوینت‌هایی که خودم درست کرده یا تصویری که خود با نرم‌افزارهای کامپیوتری ساخته باشند را استفاده کنم.

نمی خواهم محیط کلاسم خشک و بی‌روح باشد

تشکری‌زاده ادامه داد: به همین دلیل بسیار ساده کار تدریس با دانش آموزان را انجام می‌دهم. ممکن است برخی سیستم‌ها برخی نرم‌افزارها را نداشته باشند یا فایل‌ها را نخوانند و یا شاد خیلی از فایل‌ها را باز نمی‌کند، به همین دلیل به صورت ساده فیلم می‌گیرم و سعی می‌کنم در بیشتر لایوها خودم باشم و دانش آموزان مرا ببینند حتی به صورت آنلاین املاء می‌گیرم و همان موقع بچه‌ها گوش داده و می‌نویسند و برای من ارسال می‌کنند. در واقع همه کارهای ما طبق برنامه پیش می‌رود و اگر بچه‌ها موضوعی را نفهمند برای آنها بازگو می‌کنم و تمام تمرین‌ها را برای آنها حل می‌کنم. موقع آزمون، به آنها وقت می‌دهم بعد برایشان آزمون را حل می‌کنم و می‌فرستم و در این نوع تدریس از انیمیشن‌هایی که کارتونی هستند برای درس‌هایی مثل قرآن، هدیه و علوم استفاده می‌کنم.

وی اضافه کرد: بعضا سعی می‌کنم دانش آموز را نیز فعال کنم و یکسری کارهای تحقیقاتی که باید با پدر و مادر خود انجام دهد را به عهده او می‌گذارم. در واقع نمی‌خواهم که محیط کلاسم خشک و بی‌روح باشد و دوست دارم دانش آموزان حالت شاد کلاس حضوری مدرسه را داشته باشند و اینگونه نباشد که نه مرا ببینند و تنها با چند فایل آماده بخواهند درس یاد بگیرند. بعدازظهرها نیز از آنها تکالیف می‌خواهم، البته اصلا شیوه‌ کار من نوشتنی نیست بلکه یک هفته درس می‌دهم و دو هفته تنها همان دروس را مرور می‌کنیم؛ هم به صورت صوتی و هم به صورت تصویری. سال‌های گذشته هم به همین شکل در کلاس‌های حضوری عمل می‌کردم.

نیمی از بار معلم به گردن والدین افتاده است

این معلم پایه دوم دبستان، با اشاره به نقش والدین در کمک به معلمان در شرایطی فعلی اظهار کرد: این مساله را قبول دارم که نیمی از بار معلم به گردن والدین افتاده است، چون والدین باید هم نظارت داشته باشند و در این زمینه شاهد همکاری بسیار خوب والدین دانش آموزانم هستم. در این راستا چند دانش آموز بسیار ضعیف داشتم که راهکارهایی به والدین آنها پیشنهاد دادم مثلا این‌که از معلم خصوصی برای رساندن دانش آموز به کلاس استفاده کنند، چون برخی از اینها حتی توان قلم دست گرفتن را هم نداشتند.

وی ادامه داد: در واقع نیمی از زحماتی که من باید می‌کشیدم در حال حاضر بر گردن والدین است، بنده آخر هر ماه یک آزمون کلی می‌گیرم و برای حل آزمون ساعتی در نظر گرفته و سر آن ساعت دانش آموز باید پاسخ دهد و برای من ارسال کند و بعد در خصوصی از تک تک همه دانش آموزان می‌خواهم برایم Voice(صدا) بگذارند و سوالات را توضیح دهند و به این شکل وقتی Voice می‌فرستند؛ متوجه می‌شوم که آن دانش آموز مطلب را گرفته یا نه و به این وسیله می‌توانیم گام بعدی را برای درس‌های بعدی برداریم و گاهی آنقدر دروس را مرور و تکرار می‌کنم که بعضا دانش آموزان خسته شده و از من می‌خواهند درس بعدی را بدهم.

تا امروز پنج بار مودم خود را شارژ کرده‌ام

وی اضافه کرد: هر دو ماه یکبار به صورت آنلاین با همه دانش‌آموزان تماس تصویری برقرار می‌کنم تا آنها به من درس جواب دهند و در این راستا همکاری والدین بسیار خوب است و اگر قبلا تنها نظارت داشتند؛ در حال حاضر هم نظارت می‌کنند و هم باید فایل‌ها و فیلم‌ها را نگاه کنند و به دانش آموزانی که بعضا آنلاین نبوده‌اند و موبایل در اختیار نداشته؛ توضیحات دروس را بدهند. همچنین بنده روی خط و تمیز نوشتن تاکید دارم و اصلا چیزی به نام پاک کن نداریم. اول سال همه پاک‌کن را از آنها گرفتیم و در حال حاضر آنقدر اعتماد به نفس دانش آموزان بالا رفته که از املاهایی که آنلاین برایم می‌فرستند متوجه می‌شوم چقدر خوب عمل می‌کنند و چه اعتماد به نفس بالایی پیدا کرده‌اند.

تشکری‌زاده در مورد استفاده از اینترنت در برنامه شاد اظهار کرد: واقعا ۲۰ گیگابایتی که به ما داده‌اند در عرض ۱۰ روز تمام شد، چون فیلم‌ها، عکس‌ها و فایل‌های زیادی با حجم بسیار بالا درست کردیم و در حال حاضر کاملا از اینترنت شخصی استفاده می‌کنم و تا امروز پنج بار مودم خود را شارژ کرده‌ام و تا حدود ۶۰۰ هزار تومان هزینه کرده و همه چیز را به صورت شخصی استفاده می‌کنم. با این ‌که مدام می‌گویند که شاد هیچ اینترنتی استفاده نمی‌کند را قبول ندارم که اگر اینگونه بود پس چرا حجم اینترنت ما به زودی تمام می‌شود؟

برنامه شاد نرم‌افزار آنچنان پیشرفته‌ای نیست

وی در خصوص ساعت شروع و پایان کلاس‌های خود گفت: ساعت کلاس بنده از ۸ صبح تا ۱۲ ظهر است و به صورت آنلاین تدریس می‌کنم. در این راستا از دانش آموزان پرسش و پاسخ داریم، آزمون برگزار می‌کنیم و بعد از ظهر از ساعت ۴ تا ۶ مادران خانه‌دار باید تکالیف دانش آموزان را برای من ارسال کنند و والدین شاغل از ساعت ۴ تا ۹ شب این کار را انجام می‌دهند و بعد از این ساعت‌ها دیگر هیچ ارسال تکلیفی نداریم. در این زمینه آنقدر دانش آموزان علاقه‌مند هستند که بلافاصله تکالیف‌ خود را ارسال می‌کنند و همان بعد از ظهر دو تا سه ساعت گروه را برای رفع اشکال باز می‌کنیم و پاسخگوی دانش آموزان و والدین هستم.

این معلم کلاس دوم با تاکید بر این‌که برنامه شاد نرم‌افزار آنچنان پیشرفته‌ای نیست، گفت: اکنون که ما از اینترنت استفاده می‌کنیم چرا از نرم‌افزار پیشرفته‌تر مثل Adob connect استفاده نکنیم که یک ابزار بسیار قوی است. در این نرم افزار معلم و دانش آموز می‌توانند همدیگر را ببینند. در واقع آموزش و پرورش می‌تواند این کار را انجام دهد. شاد مانند واتساپ عمل می‌کند؛ شاید یک درجه از واتساپ بالاتر باشد. لازم است برای دوره اول تا دوره سوم حداقل به فکر یک نرم‌افزار بهتری مثل Adob connect باشیم، به همین دلیل اصلا شاد را قبول ندارم چون حجم پایین دارد و هم دانش آموز وقتی معلم را ببیند آمادگی بیشتری برای درس خواندن داشته و احساس می‌کند واقعا سرکلاس است ولی در شاد دانش آموز ممکن است وسط درس به کارهای دیگری بپردازد که ممکن است معلم متوجه آن نشود.

از نرم‌افزارهای قوی‌تری برای دوره اول دبستان استفاده شود

این آموزگار در مورد ایرادات دیگر شاد تصریح کرد: فضای شاد را با کانال‌های مختلف گرفته‌اند که اصلا نمی‌توان از آن خارج شد و بعضا پیام‌هایی در آن می‌آید که حجم زیادی می‌برد و زمان بر بوده و بسیاری از آنها بلااستفاده است و خوانده نمی‌شود. به همین دلیل در مدارسی که اوضاع مالی بهتری دارد و خود خانواده‌ها هم موافق هستند که از نرم‌افزارهای قوی‌تری برای دوره اول دبستان استفاده کنیم، این مساله باید مورد توجه قرار گیرد.

تشکری‌زاده افزود: شاد اصلا نمی‌تواند دانش آموزان را ساپورت کند، خصوصا کلاس‌های اول و دوم را. هرچه فیلم و فایل هم بگذاریم ممکن است دانش آموز وسط کار به کارهایی مثل بازی و تماشای تلویزیون مشغول شود ولی وقتی معلم را ببیند؛ متوجه می‌شود کلاس است و مشتاق‌تر می‌شود.

وی اظهار کرد: اگر روال آموزش مجازی همچنان ادامه پیدا کند باید مسئولین آموزش و پرورش به فکر نرم افزار قوی‌تری باشند، در حال حاضر برخی از دانش آموزان با زور سر کلاس مجازی حاضر می‌ نشینند و بعضی از آنها زیر بار نمی‌روند که به این شکل درس بخوانند، مگر این‌که خود دانش آموز به درس علاقه داشته باشد. متاسفانه مسئولان کشور ما نمی‌خواهند بفهمند که واقعا ساپورت دوره اول ابتدایی از طریق شاد سخت است و باید به فکر نرم‌افزار قوی‌تر باشند و توانایی این کار را دارند.

بسیار انتقادپذیرم

این آموزگار پایه دوم ابتدایی درمورد انتقاد والدین از تکالیف اضافی به دانش آموزانو اضافه شدن بار مشکلات خانواده ها هم تصریح کرد: از آن معلمانی نیستم که تکالیف اضافی به دانش آموزان بدهم، همان طور که گفتم هفته‌ای یکبار تدریس داشته و طی دو هفته در مورد دروس آن یک هفته مرور داریم. از دانش آموزان هم بیشتر از آنچه که در کتاب باید بنویسند، تکلیف نمی خواهم و تنها در طول هفته دو شب مشق شب داریم و آخر هفته پیکی از کل کتاب به آنها می‌دهم.

تشکری‌زاده در مورد پذیرش انتقاد والدین از شیوه تدریس خود در شاد با بیان این‌که بسیار انتقادپذیرم، اظهار کرد: هر انتقادی را هم نمی‌پذیرم. برخی والدین بعضا از روی هیجان می‌گویند روش تدریس من خوب نیست در حالی که من در این زمینه دوره دیده‌ام، اما اگر در زمینه‌هایی مانند این‌که Voice‌های من در شاد به دلیل زیادی Voice دانش‌آموزان گم می‌شود، انتقاد کنند را می‌پذیرد و خوشبختانه تاکنون انتقادی از من نشده ولی اگر واقعا انتقاد سازنده‌ای شود؛ می‌پذیرم و در این زمینه تلاش می‌کنم و از سایر همکارانم کمک می‌گیرم تا بهتر به دانش آموزان و والدین آنها خدمات ارائه دهم.

حاشیه‌ها برای معلمان و والدین کم شود

وی با بیان این‌که امیدوارم صدای ما به گوش مسئولان برسد، اظهار کرد: در حال حاضر که مجبور هستیم به صورت آنلاین کار کنیم، مسئولان و مدیر و معاونان مدرسه نیز باید حاشیه‌های مدارس را کم کنند و معلم خود باید بداند چه کاری انجام دهد. ولی بعضا با دادن یکسری فرم ها و آیکون و کارهای اضافی، باری به دوش معلمان می‌گذارند، حتی می‌توانند از معلمان ورزش و پرورشی که در حال حاضر کاری ندارند، برای کمک به سایر معلمان استفاده کرد. در این میان والدین هم که با حجم بالایی از کار بیرون و داخل خانه مواجه هستند، بعضا بر مشکلات آنها اضافه می ‌کنند.

تشکری زاده تاکید کرد: اگر حاشیه‌ها برای معلمان و والدین کم شود بهتر می‌توانند کار خود را انجام دهند. مسائلی مانند فرم‌ها یا انتخابات یا تبلیغات یا عوض کردن هر روز فایل حضور و غیاب دانش آموزان همه اینها حاشیه‌هایی برای ما درست کرده، همچنین بعضا دانش آموز ناخودآگاه از گروه کلاس شاد بیرون می‌رود یعنی در شاد پیامی می‌آید که عنوان می‌کند آیا شما مایل به خروج هستید و چون دانش آموز نمی‌داند کلمه بله را می‌زند و ما با این مساله مواجهیم و در روز پنج الی شش نفر از گروه بیرون می‌روند، لذا باید برای بحث احراز هویت و مشکل بیرون افتادن دانش آموزان کاری انجام شود، همچنین باید حاشیه‌های شاد را هم بردارند.

وی در پایان گفت: در این وضعیت که همه درگیر هستند و روحیه‌ها هم بسیار خراب است و عده ای عزیزان خود را به دلیل کرونا از دست داده اند، باید یکسری سختگیری‌های را کم کنیم و در این میان به جای عمق موضوع که آموزش علم و دانش به دانش آموزان است؛ بپردازیم و باری از دوش معلمان و والدین برداریم و به حاشیه‌ها دامن نزنیم.

حضور نمادین برخی دانش آموزان از ایرادات شاد است

در همین زمینه طاهره فرهمند معلم پایه ۵ با مدرک فوق لیسانس زیست شناسی و با سابقه و تدریس بیشتر در دوره دوم و در پایه های چهارم و ششم و ۵ سال در پایه پنجم در گفت و گو با ایسنا در ارزیابی از برنامه شاد و ایرادات وارد بر آن گفت: در ابتدا که کار آموزش مجازی را در شاد شروع کردیم، برای دانش آموزان جذابیت‌هایی داشت، اما مقداری که گذشت مشکلاتی از جمله کند شدن سرعت و قطع و وصل شدن اینترنت به وجود آمد.

وی  حضور نمادین برخی دانش آموزان در این نوع آموزش را نیز از ایرادات برنامه شاد عنوان کرد و گفت: هر چند که این اتفاق در واقع در کلاس های حضوری هم اتفاق می افتاد و حضور فیزیکی برخی از آنها در کلاس واقعی نبود.

تعامل بین دانش‌آموزان و معلمان مهمترین مزیت آموزش حضوری است

فرهمند با بیان این که آموزش حضوری مزیت های بسیار زیادی دارد، گفت: تعامل زیاد بین دانش‌آموزان و معلمان مهمترین مزیت آموزش حضوری است و در حقیقت در ساعات تفریح و ساعت استراحت، دانش آموزان می توانند با هم به تبادل اطلاعات بپردازند و کمتر خسته می شوند. در واقع رشد اجتماعی آنها  از طریق ارتباط و گفت وگو با همدیگر به وجود می آید و با بازی هایی که می کنند یاد می‌گیرند که چطور برد و باخت را بپذیرند و دوستانه بازی کنند و خوراکی و تنقلاتشان را چطور با یکدیگر به اشتراک بگذارند. در واقع همه ما به آموزش حضوری عادت کرده ایم، در حالی که وفق دادن خود با آموزش مجازی زمان بر است.

به گفته وی، در این نوع آموزش، تسلط و تاثیر والدین و معلمان بر روی بچه ها کمتر می شود و این خود باعث می شود به دلیل این که معلم کمتر می تواند بر دانش آموزان تسلط داشته باشد، فشار بیشتری روی خانواده‌ها وارد شود و  خانواده‌ها باید این کمبود را جبران کنند. در بعضی از کودکان که در این زمینه ناتوان هستند، قطعا کار والدین چندین برابر می شود و به هر حال این که بخواهند منابع و ابزارها را تهیه کنند و وسایل سخت افزاری و نرم افزاری – مخصوص خانواده‌هایی که چند دانش‌آموز دارند و یا در مناطق کم برخوردار هستند- را تهیه کنند، همه اینها می تواند از ایرادات آموزش مجازی باشد.

نیاز است که شاد ارتقاء پیدا کند

این معلم پایه ۵،  در مورد نظر برخی کارشناسان در مورد بی تاثیری شاد بر آموزش نیز گفت: به هر حال شاد هم مثل بسیاری از اپلیکیشن های آموزشی و کلاس های آموزشی آنلاین ایرادات خود را دارد. اگر در این برنامه ارتباط تصویری بین معلم و تمام دانش آموزان برقرار شود و این تعامل بیشتر و ملموس تر باشد، مطمئنا خیلی بهتر خواهد بود، لذا نیاز است که شاد ارتقاء پیدا کند و ان شاءلله با همکاری دولت و وزارتخانه های آموزش و پرورش و وزارت ارتباطات مشکلات آن برطرف شود.

وی در مورد شیوه کار خود در شاد برای تدریس و آموزش نیز گفت: این مساله جای بحث زیادی دارد. به هر حال ما معلمان خیلی تلاش کردیم و در این زمینه فشار زیادی روی ما بوده است، چرا که بیشتر از قبل مجبوریم که وقت بگذاریم و تعامل بیشتری با دانش‌آموزان داشته باشیم و در واقع بیشتر ساعات روز آنلاین بوده و پاسخگوی دانش آموزان، اولیا و مدیر و معاونان مدرسه هستیم. بنابراین تلاش می‌کنیم که بتوانیم کلاس‌ها را جذاب‌تر و شادتر برگزار کنیم.

مهارت استفاده از تکنولوژی و نرم‌افزارهای مختلف توسط دانش آموزان از مزایای شاد است

فرهمند افزود: از جمله مزایای شاد هم این است که دانش‌آموزان می‌توانند چندین بار از فیلم های تدریس استفاده کنند و قابلیت استفاده مجدد دارند و امکان حضور دانش‌آموزان از نقاط مختلف هم در شاد فراهم است. کم شدن هزینه های رفت و آمد و حضور راحت تر و بدون دغدغه دانش‌آموزان مخصوصاً دانش آموزانی که استرس بیشتری دارند و هم چنین اینکه منابع بیشتری در اختیار دانش آموزان وجود دارد و معلم هم تدریس می کند و هم کلیپ های مختلفی را در این زمینه در اختیار دانش‌آموزان قرار می دهد و این که زمان کمتری صرف شده و تعطیلی نداریم از دیگر مزایای این نرم افزار است.

وی به تعطیلی کلاس‌های حضوری در زمان آلودگی هوا و برخی شرایط اشاره کرد و گفت: در روش مجازی دیگر تعطیلی وجود نداریم و دانش آموزان یاد می گیرند که تکالیف خود را به موقع انجام بدهند و در کنار آن مهارت استفاده از تکنولوژی و نرم‌افزارهای مختلف را نیز بیاموزند و این نوع آموزش باعث افزایش تمرکز آنها شده، چون به صورت فردی هستند؛ کمتر پیش میاد که موضوعی حواس دانش آموز را پرت کند.

سعی کرده ام در شاد با کلیپ های انگیزشی، کلاس را شادتر برگزار کنم

فرهمند با اشاره به استفاده معلم ها از روش های مختلف برای تولید محتوا و تدریس گفت: به شخصه از تولید محتوا استفاده می کنم. در واقع از نرم‌افزارهای مختلفی که بتوانم به صورت تصویری و صوتی به وسیله آنها تدریس بهتری داشته باشم و به این وسیله دانش آموز چهره ام را ببیند و او هم به شکل صوتی از تدریسم استفاده کند، کمک می گیرم و سعی کرده ام در شاد با کلیپ های انگیزشی، کلاس را شادتر و بهتر برگزار کنم.

وی ادامه داد: هم چنین از خود دانش آموز برای آموزش در این مسیر استفاده می کنم، استفاده از تشویق در این زمینه می تواند بسیار موثر باشد و سعی می کنم که هم فضای تعاملی بین خود و دانش آموز را با پرسش و پاسخ بهتر کنم و هم این که با اولیا در ارتباط هستم. در این راستا طرح خلاقیتی هم برای کلاس داریم و آن کارنامه رضایت اولیا در منزل از دانش آموزان است که شامل آیتم های مختلف بوده و بنده از نحوه کار آنها در منزل نیز مطلع می شوم و این کارنامه شامل احترام به والدین، برخورد مودبانه با خانواده، پذیرش اشتباهات خود و عذرخواهی کردن، داشتن روحیه شاد با ورزش و …، میزان استفاده از تلویزیون، موبایل و کامپیوتر، به اندازه خوردن غذای سالم، همکاری در کارهای خانه، رعایت نظم، توجه به امکانات و وسایل، انجام تکالیف و مطالعه دقیق و توضیح دادن دروس برای والدین است.

از اینترنت شخصی خود برای آموزش استفاده می کنم

وی تصریح کرد: در واقع هر کاری از دست ما معلمان بیاید انجام می دهیم تا بتوانیم این شکاف آموزشی که ایجاد شده را کمتر و آموزش را بهتر کنیم.

فرهمند با اشاره به این که همه معلمان نتوانستند از اینترنتی که آموزش و پرورش در اختیار آنها قرار داده بود، استفاده کنند، گفت: بنده یکی از آن معلمان بودم و نمی دانم ایراد کار کجا بود، چرا که برای کد ملی ام سیستم خطا می زد. مطمئنا ۲۰ گیگابایتی که معلمان دیگر هم گرفته اند همان هفته اول تمام شده است، در واقع ما به دلیل ضبط کلیپ های مختلف و در استفاده زیاد از فضای مجازی، مصرف بالایی داریم و بنده از اینترنت شخصی خود برای آموزش استفاده می کنم.

مجبورم از نرم افزارهای دیگر غیر از شاد نیز استفاده کنم

این معلم هم چنین در مورد ساعت شروع و پایان کلاس در شاد نیز گفت: ساعت کاری ما همان ساعتی است که آموزش و پرورش به ما اعلام کرده است. با آن که صبح ها در کلاس هستیم ولی بیشتر وقت خود را صرف کرده و از خانواده و زندگی می زنیم و از جان و دل مایه می گذاریم تا بتوانیم آموزش را بهتر انجام دهیم. به ما عنوان شده ۲ ساعت هم بعدازظهرها آنلاین باشیم، ولی ما بیشتر از آن زمان وقت می گذاریم و بعضا ۸ تا ۱۰ ساعت وقت صرف کرده، پاسخگو هستیم و فیلم ضبط می کنیم و کارهای مربوط به کلاس و دانش آموزان را انجام می دهیم.

این معلم پایه ۵ با اشاره به کند عمل کردن شاد در برخی مواقع و پایین آوردن بهره وری کلاس گفت: این مساله بعضا صبر و تحمل دانش آموزان را تمام می کند، لذا مجبورم از نرم افزارهای دیگر غیر از شاد نیز استفاده کنم. در واتساپ نیز کلاس را تشکیل داده و بعضا آنجا هم کار می کنیم.

وی افزود: البته معلمان از نرم‌افزارهای مختلف برای تولید محتوا از جمله ” Inshop” و XRecorder  یا Vivavideo  یا Camscaner استفاده می کنیم تا بتونیم فیلم های تدریس را بهتر ضبط کنیم و در واقع فضای شاد تری را نیز ایجاد کنیم.

نقش والدین نسبت به قبل بسیار پررنگ تر شده است

فرهمند در مورد نظارت مدیر و معاونین مدرسه در کلاس شاد بر فعالیت وی و دانش آموزان کلاس گفت: علاوه بر این افراد، معلمان بهداشت و پرورشی و حتی بازرسان اداره در گروه شاد حضور داشته و بعضا وارد کلاس می شوند ولی خوشبختانه تا کنون از هیچ یک از آنها در مورد کار و تدریس خود تذکری نگرفته ام و خدا را شاکرم که تا به الان هم والدین و دانش آموزان و هم مدیر و معاونین از نحوه کار بنده راضی بوده اند.

وی با تاکید بر نقش کمک والدین به معلم در آموزش مجازی تصریح کرد: با توجه به این که آموزش در حال حاضر به شکل مجازی است، نقش والدین نسبت به قبل بسیار پررنگ تر شده و هم این که معلم به شکل سابق بالای سر دانش آموزان نیست، لذا فشار بر والدین بیشتر شده و به این دلیل که حضور معلم کمتر است، لذا باید این کمبود را والدین جبران کنند.

سعی می کنم پیشنهاد و انتقاد سازنده را مورد توجه قرار دهم

این معلم تصریح کرد: این مساله باعث شده گاهی خانواده بخواهند نقش معلمی ایجاد کنند و در ابتدای سال این مورد را به والدین متذکر شده ام که آموزش مخصوصا درس ریاضی را به عهده معلم بگذارند و در تدریس دخالتی نداشته باشند و مخصوصا این که دانش آموزان من پایه پنجم هستند و خودشان می‌توانند کارهایشان را مستقل انجام دهند، لذا این استقلال کار آنها برای من بسیار مهم است. در واقع تاکنون دخالت چندانی که مانع از پیشرفت کاری من شده باشد را شاهد نبوده ام.

فرهمند در مورد شیوه تدریس در شاد و انتقاد والدین از این نوع آموزش نیز گفت: والدین تاکنون انتقاد خاصی به بنده در این زمینه نداشته اند ولی اگر هر گونه پیشنهادی داشته باشم، می‌پذیرم و سعی می کنم که آن پیشنهاد و انتقاد سازنده را مورد توجه قرار دهم.

زمان زیادی را صرف ضبط فیلم ها و آموزش فردا می‌کنیم

وی افزود: ما مجبوریم که اطلاعات خود را به روز کرده و برای آموزش از نرم‌افزارها و آموزش های مختلف استفاده کنیم، لذا وقت زیادی غیر از ساعتی که در کلاس هستیم، صرف می کنیم تا پاسخگوی دانش آموزان، اولیا و مدیر و معاونین نیز باشیم و در این راستا زمان زیادی را صرف ضبط فیلم ها و آموزش فردا می‌کنیم. بنده  نیز تا جایی که امکان داشته باشد؛ مدام با اولیا در ارتباط هستم و اوایل سال تحصیلی نیز با آنها جلسه ای حضوری داشتم و هم جلسه ای به صورت مجازی برایشان برگزار کردم و با ضبط فیلمی به معرفی خود و شیوه تدریسم پرداختم و مختصری نیز در مورد دروس خصوصا ریاضی صحبت کردم و هم اینکه در مورد قوانین و مقررات کلاس های مجازی  مطالبی را عنوان نمودم.

فرهمند با اشاره به انتظارات خود از دانش آموزان کلاسش گفت:  به هر حال همان انتظاراتی که در موقع کلاس های حضوری از دانش آموزان داشتم را از آنها در کلاس های مجازی هم دارم؛ به این شکل که در کلاس فعالیت داشته باشند و تکالیفشان را به موقع، خوب و کامل انجام دهند، چرا که در حال حاضر با توجه به آنلاین بودن کلاس ها اهمیت تکالیف و فعالیت های کلاس بیشتر از قبل است.

وی از دانش آموزان خواست به تدریس های معلم خوب گوش بدهند و قوانین کلاسی را خوب اجرا کند و تکالیف را به موقع و درست انجام دهند.

از تجربیات کشورهای پیشرو در امر آموزش آنلاین استفاده کنیم

وی خطاب به مسئولان آموزش و پرورش گفت: اگر امکان ارتباط تصویری بین معلم و تمام دانش‌آموزان را بتوان در شاد فراهم کنند و به این وسیله تعامل بیشتر و ملموس تری بین معلم و دانش آموزان برقرار شود و هم چنین مشکلات شاد حل شود، این نرم افزار می تواند بسیار کمک کننده باشد و دیگر نیازی به اپلیکیشن دیگری نخواهد بود و اگر بتوانیم از تجربیات کشورهای پیشرو در امر آموزش آنلاین استفاده کنیم و هم چنین حجم و محتوای کتاب‌های درسی مناسب آموزش مجازی شود و اگر به همراه کتاب های درسی که اول سال به دانش‌آموزان ارائه شده، لوح فشرده استاندارد یا یک اپلیکیشنی وجود داشته باشد، همه اینها می تواند در آموزش دانش‌آموزان بسیار موثر بوده و به معلم نیز کمک می کند و بهتر نتیجه خواهیم گرفت.

فرهمند تصریح کرد: ما می دانیم که هیچ کدام از آموزش های غیرحضوری نمی تواند جای آموزش حضوری را بگیرد، ولی با وجود شرایط فعلی باید بتوانیم این شکاف ایجاد شده را کمتر کنیم و مخصوصاً برای دروسی مثل ریاضی و فارسی اگر یک چنین لوح فشرده ای تهیه شود و در دسترس دانش آموزان باشد، قطعا می تواند بسیار کمک کننده باشد.

همه باید دست به دست هم بدهیم تا آموزش مجازی نهادینه شد

وی با تاکید بر این که بیشتر وقت معلمان صرف آموزش و تهیه فیلم  و برنامه های آموزشی می شود، گفت: ما معلمان برای آموزش مجازی و برگزاری خوب کلاس ها از جان و دل مایه می گذاریم و از کارهای خانه و خانواده می زنیم و تلاش هایمان چند برابر شده ولی به هرحال ما کار خودمان را انجام می دهیم.

فرهمند گفت: در نهایت همه باید دست به دست هم بدهیم تا این آموزش نهادینه شد، در این راستا دولت با ارتقای بهتر شاد و رفع ایرادات آن و والدین، دانش‌آموزان و معلمین همه در کنار هم باید به بهتر کردن آموزش کمک کنیم و انتظاری که از دولت داریم این است که به رتبه بندی معلمان و ارتقاء حقوق آنها توجه بیشتری کند، به خصوص اینکه در این دوران نقش معلمان خیلی پررنگ تر از قبل شده و مشکلاتشان هم بیشتر گردیده است.

وی در پایان متذکر شد: به هر حال ما معلمان مخصوصا معلمان خانم در خانه نقش مادری و همسری داریم. بنده دو فرزند دانش آموز دارم که آنها هم در فضای مجازی آموزش می‌بینند و هر کدام از ما مشکلاتی برای برقراری کلاس ها و استفاده از موبایل جداگانه داریم، لذا مشکلات ما بسیار بیشتر از قبل شده و باید هم به خانه و هم زندگی خود برسیم و هم به کلاس و دانش آموزان.

شاد برای تدریس کردن زیاد مناسب نیست

کبری خوشحال رودپشتی معلم پایه ۶ با  ۱۸ سال سابقه کار و تدریس در پایه های ۲، ۴ و ۵ و تدریس ۶ ساله در پایه ۶ در گفت و گو با ایسنا با بیان این که شاد به شخصه، خود نرم افزار خوبی است، ولی بگذریم از اینکه بعضی وقت ها وصل شدن آن سخت است، گفت: این نرم افزار را می توان برای کارهای جانبی معلم مثل سوال از دانش آموزان و روزهایی که با دانش آموزان تماس نداریم و یا برای دیدن تکالیف و نمونه آزمون ها و … استفاده کرد، ولی برای تدریس کردن زیاد مناسب نیست.

وی افزود: در واقع تدریسی که معلم، دانش آموز را نبیند و دانش آموز هم معلم را خیلی مناسب نیست، چرا که معلم و دانش آموز باید با هم در تعامل باشند و همدیگر را ببینند. در واقع شاید ایراد این نرم افزار به خود نرم‌افزار وارد نباشد، بلکه به آموزش آنلاین وارد است، یعنی اکثر دانش آموزان و حتی اولیا این نوع آموزش و تدریس را خیلی جدی نگرفته اند و به نظر می رسد برخی با وجود سختگیری معلم باز از زیر کار در می‌روند.

خوشحال، مشکل اصلی نرم‌افزار شاد را قطع و وصل شدن آن عنوان کرد و افزود: مثلاً از ساعت ۹ تا ۱۱ آنلاین شدن ما بسیار سخت می شود و باید در واتساپ کار را ادامه می دادیم و در حالی که نرم افزار شاد لایو هم دارد اما دانش آموز معلم را می‌بیند ولی معلم او را نمی‌بیند و این خیلی برای آموزش درست نیست و بهترین بود که هم دانش‌آموز و هم معلم همدیگر را ببینند و به این شکل تدریس، بسیار راحت‌تر بود.

شاد را از واتساپ بیشتر قبول دارم

وی ادامه داد: در واقع معلم باید از قبل تدریس را آماده کند و در گروه شاد بگذارد، بعضا معلم مجبور می‌شود ساعت ها برای آماده کردن یک تدریس ساده وقت بگذارد چرا که ممکن است در عین تدریس اشتباهی از سوی معلمان عنوان شود و وی مجبور می شود از ابتدا تدریس را آماده کند ولی اگر تعامل و دیدن معلم و دانش آموز وجود داشت؛ در صورتی که اشتباهی هم رخ می‌داد مستقیم آن اشتباه عنوان و برطرف می شد ولی در کل نرم‌افزاری شاد در مسیر خوبی است و حتی آن را از واتساپ بیشتر قبول دارم.

این معلم پایه ۶، این که بعضا عنوان می شود شاد تاثیر آن چنانی در آموزش ندارد را قبول نداشته و افزود: این که عنوان می شود این نرم افزار باعث بیسواد بار آمدن دانش آموزان می شود، خیلی درست نیست. شاید شاد باعث شده برخی دانش آموزان درس را جدی نگیرند ولی اینکه باعث بی سواد شده را قبول ندارم؛ البته این امر به معلم و نحوه برخورد وی با دانش آموزان بستگی دارد و اگر معلم کار خود را جدی گرفته باشد و به دانش آموز القا کرده باشد که الان سر کلاس هستیم و این کلای فرقی با کلاس حضوری ندارد، دانش‌اموز هم کار را جدی می‌گیرد.

وی با اشاره به داشتن ۴۰ دانش آموز و این که حدود ۳۵ دانش آموز کار را جدی گرفته و کار خود را به موقع انجام می‌دهند، گفت: آن تعداد هم که کم کاری دارند به نظرم به خانواده برمی‌گردد و مطمئنا اگر آنها سر کلاس حضوری هم بودند به همین شکل عمل می کردند.

خوب است که معلم و دانش آموز همدیگر را به صورت تصویری ببینند

خوشحال در مورد شیوه استفاده از اینترنت شاد نیز گفت: اینترنت این نرم افزار رایگان است و آموزش و پرورش ۲۰ گیگابایت هم به معلمان داد ولی این مقدار اینترنت بنده تمام شد، در واقع ۲۰ گیگابایت در شاد استفاده نشده بلکه در راه شاد استفاده شد، یعنی چون باید برای تدریس و کارهایم فیلم تهیه و در شاد دانلود می‌کردم و روزهایی که مجبور بودیم در واتساپ تدریس را ادامه دهیم، استفاده شد. در واقع اصل کار ما تهیه فیلم هایی است که می فرستیم و حجم زیادی می گیرد، لذا اگر فقط در شاد کار می کردیم اینترنت رایگان بود ولی با توجه به آن چه گفتم مجبور شده ام با هزینه شخصی اینترنت بخرم.

وی افزود: البته فکر کنم هر سه ماه یکبار اینترنت به معلمان رایگان داده می‌شود. اوایل سال در مدرسه بودیم و از آنجا کار تدریس را انجام می‌دادیم ولی در حال حاضر به خاطر کرونا و تعطیلی مدارس در خانه مشغول کار هستیم.

این دبیر باسابقه با تاکید بر این که خیلی خوب است که معلم و دانش آموز همدیگر را به صورت تصویری ببیند و اینکه فقط دانش آموز معلم را ببیند فایده چندانی ندارد، گفت: این که دانش آموز هر روز معلم و محل زندگی و وضعیت خانه معلم را ببیند هم خیلی درست نیست، لذا خیلی با بحث تصویری کردن در شرایط فعلی و در منزل موافق نیستم و سال گذشته نیز از این روش استفاده نکردم و سعی می‌کنم درس ها را از طریق نرم افزارهای خاصی که به صورت ضبط صدا و ضبط از صفحه کتاب است؛ تهیه کرده و برای دانش آموزانم بفرستم.

وی گفت: حتی از دانش آموزان هم خواسته ام وقتی فیلم یا عکسی از خود می‌گیرند جای ساده ای در خانه باشد و کلا سادگی را دوست دارم و با نرم افزارهای صوتی و تصویری که صدای بنده روی آن است؛ تدریس می کنم و دانش آموز به این شکل آموزش می‌بیند و عادت می کند، ولی خیلی بهتر بود که دانش آموز و معلم هم با هم در تعامل باشند و از نرم‌افزاری استفاده می‌شد که معلم و دانش آموز همدیگر را می دیدند.

کلاس های ما بعضا بیشتر از ۳۵ دقیقه طول می کشد 

خوشحال در عین حال عنوان کرد: این روش، ساعت ها وقت ما را در خانه می‌گیرد و برای آنکه سه زنگ با دانش آموزانم کلاس داشته باشم بعضا تا ۷ ساعت کار می کنم تا بتوان آن درس را تدریس داشته باشم و اگر چنین نکنم در زمان تدریس با اضطراب و هیجان زیاد کلاس ها را شروع می کنم و مدام مجبور می‌شوم از کتاب‌ها و روش کار و پیام معلم های دیگر استفاده کنم.

وی در مورد شروع و پایان کلاس در شاد نیز گفت: مدرسه به ما عنوان کرده از ساعت ۸ تا ۱۲ باید ساعت شروع و پایان کلاس ها باشد، ولی با توجه به بخشنامه آموزش و پرورش و وزیر متوجه شدیم که باید سه کلاس ۳۵ دقیقه ای داشته باشیم. بنده سعی می‌کنم از این روش تبعیت کنم ولی چون دانش آموزانم پایه ششم هستند کلاس های ما بعضا بیشتر طول می کشد و ۳۵ دقیقه کافی نیست چرا که با ۴۰ دانش آموز کار می کنم و مجبورم از آنها درس بپرسم لذا وقت زیادی از کلاس را می‌گیرد. در واقع مشکل مدارس دولتی و نیمه دولتی، زیادی دانش آموزان آن است.

نظارت بیشتر مسئولان مدرسه در شاد باعث جدی گرفتن کلاس توسط دانش‌آموزان می شود

این معلم پایه ۶ افزود: اوایل حوالی ساعت ۹ کلاس را شروع می کردم ولی اینترنت شاد این ساعت مشکل داشت، لذا ساعت ۸ کار را شروع کردم و سعی می‌کنم از ۸ تا ۹ عمده کارها مثل تدریس و درس پرسیدن از دانش آموزان را انجام دهم تا با مشکل مواجه نشویم.

خوشحال با اشاره به استفاده از نرم افزار DU Recorder  یا XRecorder یا Camscanner برای تهیه فیلم ها برای تدریس و آموزش آن به دانش آموزان، اولیا و معلمان مدرسه محل تدریس خود گفت: این نرم‌افزارها کمک زیادی در تدریس به ما می کند یا برای درست کردن برخی عکسها از نرم افزار عکس نوشته ساز استفاده می کنم.

وی در ادامه با اشاره به حضور مدیر و معاونان مدرسه در کلاس شاد در مورد نظارت بر کار وی و دانش آموزان تصریح کرد: مدیر و معاونان مدرسه در گروه کلاس ما حضور دارند، ولی به نظرم هیچ نظارتی بر کار و فعالیت بنده و دانش‌آموزان ندارند، در حالی که باید داشته باشند. اگر آنها نیز بخشی از کار کلاس مثل نظارت و حتی حضور و غیاب دانش آموزان که توسط برخی مدارس صورت می‌گیرد را انجام دهند، بسیار موثر است و باعث می‌شود دانش‌آموزان کلاس را بیشتر جدی بگیرند.

مدیر و معاونان مدرسه باید لحظه به لحظه در کلاس شاد حضور داشته باشند

خوشحال افزود: چون دانش آموزان کلاسم در جریان هستند که حضور و غیاب آنها به اطلاع مدرسه می‌رسد آنها نیز سر ساعت مقرر شده، موظف شده اند در کلاس حضور داشته باشند، ولی مدیر و معاونان مدرسه نیز باید لحظه به لحظه در کلاس حضور داشته باشند. هرچند معلمان مدرسه ما کار خود را به خوبی انجام می دهند ولی چه خوب است که مدیران و معاونان بیشتر در کلاس‌ها حضور داشته باشند و نظارت بیشتری کنند تا دانش آموز هم کارش را بهتر انجام دهد و هم کار را جدی بگیرد. در واقع مدیر و معاونان مدرسه کلاس شاد ما را نگاه می کنند، ولی این که حضور واقعی داشته باشند این گونه نیست.

وی در مورد چگونگی شناخت دانش آموزان خود با این وضعیت آموزش گفت: اکثر دانش آموزانم را از نزدیک هم ندیده ام، حتی شاید ۱۰ تا ۱۵ نفری را که یک بار دیده ام؛ زیاد چهره آنها را به خاطر نیاورم، ولی از معلمان سال های قبل آنها نیز در مورد دانش آموزانم سوالی نپرسیدم، چون معتقدم معلمی که با تجربه باشد به مرور زمان با سوال و جواب پرسیدن تشخیص می‌دهد که چه دانش آموزی کار خود را انجام می دهد و چه دانش آموز انجام نمی دهد و یا در آزمون ها از بزرگترهای خود کمک می گیرد.

از روی عملکرد دانش آموزان به وضعیت درسی آنها پی برده ام

این معلم افزود: آن زمانی که بنده از خارج از کتاب سوالاتی طرح می کنم، مشخص می شود دانش آموزی که درس را یاد گرفته، درس خود را خوانده و یا وقتی در پرسش و پاسخ ها شرکت می‌کند؛ نشان می‌دهد چطور دانش آموزی است. لذا در این مدت نیز تشخیص داده ام کدام یک از دانش آموزانم زرنگ و درس خوان بوده  و چه دانش آموزی از زیر کار در می رود. تنها در مورد یکی- دو دانش آموز که امسال احساس کردم خیلی کار انجام نمی‌دهند و در بحث های کلاس شرکت نمی کنند از معلم سال گذشته اطلاعاتی از آنها به دست آوردم و در مورد بقیه از روی عملکردشان به وضعیت آنها پی بردم.

 از دانش آموزانم تعهد کتبی گرفته ام

خوشحال با اشاره به گرفتن تعهد از دانش آموزان کلاسش برای تقلب نکردن در آزمون ها و کمک نگرفتن از والدین در این مورد گفت: البته از والدین دانش آموزان ضعیف خواسته ام اگر دانش آموزی سوال دارد به سوالات آنها جواب داد، چون اگر آنها سر کلاس هم حضور داشتند در زمان آزمون باز از معلم سوال می پرسند و از آنها خواسته ام آنها را راهنمایی کنند، ولی جواب آزمون را در اختیار آنها نگذارند. لذا با تعهدی که کتبا گرفته ام خیالم راحت است که این اتفاق رخ می‌دهد، هرچند که یکی – دو مورد زیر تعهدشان زدند که چندین بار به آنها و والدینشان تذکر داده ام.

وی عنوان کرد: اول سال تحصیلی نیز جلسه ای حضوری برای اولیا در مدرسه گذاشتم که اکثر اولیای شرکت کردند و در آن جلسه در مورد چگونه برخورد کردن با دانش آموزان و این که چه کارهایی باید انجام دهند را گوشزد کرده و هم چنین جلسه‌ای آنلاین با آنها داشتم و چند پیام از دکتر قره داغی برای آنها در مورد آنلاین بودن و کمک به دانش آموزان گذاشتم و خود نیز توضیحاتی در مورد این که چه کارهایی باید انجام دهند و باید در کنار دانش‌آموزان باشند و دانش آموزان مطمئن باشد که والدین در کنار آنها بوده و بر کارهای آنها نظارت دارند، عنوان کردم.

وی ادامه داد: اگر اولیا بخواهند راه خود را بروند و دانش‌آموزان هم بخواهند کار خود را انجام دهند، ممکن است از زیر کار در بروند، ولی استثناتی هم وجود دارد و آن این است که دانش‌آموزانی هستند که والدینشان در کنار آنها نیستند و به خوبی کار خود را انجام می‌دهند.

کمک کنیم تا سال تحصیلی خوبی داشته باشیم

وی در مورد تعامل معلم و اولیای شاغل برای کمک به دانش آموزان نیز گفت: دانش آموزی دارم که چون مادر شاغل است و دانش آموز به موبایل دسترسی ندارد مجبور است زمانی که والدین از سر کار آمد درس ها و صوت ها را گوش کند و کارهای مربوط به کلاس را بعد از ظهر انجام ‌دهد، لذا مشکلی هم با او ندارم، چون کارش را انجام می‌دهد و کار و تکالیف خود را برایم ارسال می‌کند. لذا امسال باید به همدیگر کمک کنیم؛ قرار نیست برابر همدیگر جبهه بگیریم باید کمک کنیم تا سال خوبی داشته باشیم.

این معلم با تاکید بر برقراری آرامش در خانه گفت: والدین چه در کنار دانش آموز باشند چه نباشند باید محیطی برای دانش آموزان فراهم باشد که وی بتواند کارش را درست انجام دهد، لذا مشکل خود را با والدین کلاسم در این زمینه  حل کرده‌ام و آنها با آرامش خاطر با فرزندانشان کار می‌کنند، اما اگر دانش آموز تلفن هوشمند در اختیار داشته و زمان کلاس حضور داشته باشد، بهتر است.

اگر والدین انتقاد بجایی از شیوه تدریسم داشته باشند حتما می پذیرم

خوشحال در عین حال در مورد پذیرش انتقاد از شیوه تدریس خود در شاد توسط والدین نیز افزود: در این مورد تاکنون هیچ مشکلی با اولیا نداشته ام و اگر آنها انتقادی داشته باشند حتما می پذیرم. شاید آنها پیشنهاد بهتری برای تدریس داشته باشند و حتی خیلی از این مسائل استقبال می‌کنم.

این معلم پایه ۶  تاکید کرد: همانطور که گفتم خود شاد به شخصه نرم افزار خوبی است ولی برای تدریس و کلاس آنلاین مناسب نیست؛ چرا که معلم و دانش آموز همدیگر را نمی بینند و زمانی است که نمی توانم دانش آموز را کنترل کنم و ممکن است او دنبال کاری برود، در صورتی که در کلاس‌های حضوری دانش‌آموز کنترل می شود و مسئولان آموزش و پرورش به جای اینکه این همه هزینه کنند و این گونه نرم‌افزاری را طراحی کنند که کپی از نرم‌افزار خارجی است، بهتر بود باید با کمک متخصصان زبده کشور نرم افزار طراحی می‌کردند که چنین ایراداتی نداشته باشد.

ظاهرا تنها مدارس دولتی باید از شاد استفاده کنند

وی گفت: در حال حاضر مدارس غیرانتفاعی از نرم افزارهای دیگری استفاده می کنند؛ در صورتی که اگر نرم افزاری طراحی می شد که همه بتوانند از یک نوع آموزش استفاده کنند، خیلی بهتر بود چرا که ظاهرا تنها مدارس دولتی باید از شاد استفاده کنند.

وی با اشاره به تعداد زیاد دانش آموزان در مدارس دولتی و مقایسه آن با کم بودن دانش آموزان مدارس غیرانتفاعی و استفاده این مدارس از امکانات بیشتر برای آموزش عنوان کرد: آموزش و پرورش می توانست با گرفتن هزینه ای از دانش آموزان نرم‌افزاری طراحی کند که در آن معلم و دانش آموز می توانستند همدیگر را ببینند و مثل یک کلاس حضوری کار می کردند. قطعا برای شاد هم هزینه زیادی شده ولی می توانستند به جای کپی کردن از یک نرم‌افزار خارجی از نرم‌افزارهای بهتری استفاده کنند.

برای سه ساعت کار کلاسی در شاد باید ساعت ها برنامه آماده کنیم

وی با بیان این که این شغل را انتخاب کردیم و اصل شغل و کار ما کسب رضای خداست، هرچند که زندگی ها انقدر سخت شده است، گفت: درمورد تدریس مجازی مشکل اصلی این است که برای سه ساعت کار کلاسی باید ساعتها برنامه آماده کنیم، لذا باید  کارهای روزانه و زندگی خود را کنار بگذاریم تا بتوانیم برای دانش آموزان کار آماده کنیم و این مشکل اساسی همه معلمان است.

خوشحال افزود: زمانی که در مدرسه کلاس حضوری برگزار می شد بعد از اتمام کار می توانستیم به کارهای زندگی خود هم برسیم، ولی در حال حاضر مشغول کار برای تدریس و آموزش دانش‌آموزان هستیم. لذا بیشتر وقت ما صرف تهیه برنامه‌ها و رسیدگی به تکالیف دانش آموزان و پاسخگویی به آنها و والدین می شود و با همه این احوال دانش‌آموزان باید قدر تلاش معلمان را بدانند و متوجه باشند معلم برای آن که کلاسی را برگزار کنند چند ساعت باید فقط در روز وقت بگذارد و برای کلاس‌ها، کار آماده کند.

شاد تا حدود زیادی توانسته مخاطب خود را جذب کند

در همین راستا همراز  برون با سابقه بیش از ۲۰ سال تدریس و حدود ۹ سال به عنوان معاون مدرسه در گفت و گو با ایسنا در ارزیابی از برنامه شاد گفت: برنامه شاد فعالیت جدیدی در عرصه آموزش و پرورش بود که در اسفند ۹۸ به کمک سیستم آموزشی کشور آمد؛ آن هم در شرایطی که دانش آموزان به خاطر یک بیماری همه‌گیر اپیدمی در سطح کشور نمی توانستند وارد مدرسه شوند، لذا این نرم افزار بستر مناسبی بود که اولیا، دانش آموزان و معلم در آن فارغ از فضاهای مجازی دیگر در آن قرار گرفتند.

وی با اعلام نظر مثبت خود در مورد نرم افزار شاد افزود: فکر می‌کنم که شاد تا حدود زیادی هم توانسته مخاطب خود را جذب کند. اگر در این عرصه مشکلاتی هم وجود دارد به حساب این می‌گذاریم که این یک عرصه نوپا و کار جدیدی است و به مرور زمان ممکن است اشکالات خاص آن برطرف شود، اما هیچگاه نمی تواند جایگزین مدرسه شود ولی در حال حاضر در این شرایط می تواند راهگشا باشد.

حضور کادر مدرسه در کلاس های شاد نباید در تدریس معلمان خللی ایجاد کند

برون با اشاره به حضور مدیر و معاونان مدرسه در کلاس های شاد ۶ پایه تحصیلی مدرسه خود گفت: البته حضور کادر مدرسه در کلاس های شاد در ساعت های خاصی است، به این دلیل که نباید مانع این شویم که معلم نتواند کار خود را به خوبی انجام دهد، شاید در یک لحظه وارد کلاس شویم و حتی موارد انضباطی را اعلام کنیم یا در مورد غیبت دانش آموزان پیگیری انجام دهیم ولی حضور ما نباید در تدریس معلمان خللی ایجاد کند چرا که معلمان باید راحت‌تر کار کنند، اما رویکرد مدرسه نظارت و هماهنگی بیشتر بین اولیا و معلمان است.

وی ادامه داد: معلم وقت زیادی برای کلاس می گذارد و در این راستا دانش‌آموزان  کم سن و سال هم زود خسته می‌شوند و اگر ما هم بخواهیم به کلاس آنها وارد شویم و حرفی بزنیم که نظم کلاس به هم بخورد، این مسئله باعث آشفتگی کلاس می شود. لذا ترجیح کادر مدرسه این است که به صورت نامحسوس در کلاس ها حضور داشته باشند و دخالتی در روند آموزشی معلم نداشته باشند و درست هم همین است.

معلمان در خانه از مودم و اینترنت شخصی استفاده می‌کنند

این آموزگار باسابقه آموزش و پرورش در مورد نظر برخی کارشناسان در مورد بی اثر بودن شاد و بعضا دامن زدن به بیسوادی در کشور نیز گفت: منظور کارشناسان از بیسواد باید تعریف شود، یعنی روشن شود که منظور از جهت خواندن و نوشتن است یا چیز دیگری ملاک آنهاست.

وی گفت: دانش آموزان در حال حاضر با انواع اپلیکیشن ها آشنا هستند، بچه های این دوره نیز فراتر از زمانی است که ما دانش آموز مدرسه بودیم و با ما متفاوت هستند. آنها از چارچوب کلاس خارج شده و در یک فضای جدید مشغول آموزش دیدن هستند.  دانش اموزان شهرهای بزرگ شاید از مدرسه دور باشند، ولی در خانه معلم خصوصی مثل پدر، مادر، خواهر یا برادر دارند و باید آن را به عنوان یک نمره مثبت در نظر بگیریم و خانواده ها خود را موظف می دانند  به دانش آموزان خود در منزل رسیدگی کرده و به صورت شخصی با آنها کار کنند و این دلیل بر بی سواد بارآوردن شاد نیست.

برون در مورد مشکل اینترنت معلمان برای تدریس نیز گفت: بابت اینترنت هیچ کاری نمی‌توانیم برای معلمان انجام دهیم، ولی  تصمیمات وزارت ارتباطات در زمینه اینترنت معلمان می تواند بسیاری از مشکلات همکاران و معلمان و دانش آموزان را حل کند. در حال حاضر معلمان در خانه از مودم و اینترنت شخصی استفاده می‌کنند.

برای همه دانش آموزان یک پوشه الکترونیکی در نظر گرفته شده است

وی در مورد چگونگی رصد فعالیت دانش آموزان هم گفت: معلمان گزارش کار را به ما می‌دهند و برای همه دانش آموزان یک پوشه الکترونیکی در نظر گرفته شده و تمام مستندات آموزشی در آن جمع آوری می‌شود. اگر دانش آموزی کم کاری کرده یا در آزمون ها شرکت نکند یا حضور به موقع در کلاس نداشته باشد و یا غیبت غیرموجه داشته باشد، از طرف معلم به اعلام و ما پیگیری لازم را انجام داده و با والدین تماس می گیریم و علت را جویا شده  و اگر دانش آموز از دروس عقب افتاده باشد، باید از تلویزیون آموزشی استفاده کرده و خود رابه کلاس برساند.

این معلم باسابقه آموزش و پرورش با تاکید بر آموزش مهارتی و عملی تدریس برای دانش آموزان گفت: حال که برنامه کلاس ها کمتر شده و از طرف دیگر برای دانش آموز بسیار سخت است که مدت ها به صفحه موبایل یا لپ‌تاپ چشم بدوزد و آموزش ببیند و چون روابط عاطفی بین معلم و دانش آموز هم کمتر است، ترجیحا امور تدریس به صورت مهارتی و عملی صورت گیرد، یعنی اگر قرار است مثلا مساله ریاضی حل شود، معلم باید به دانش آموزان فرصت دهد و تدریس را به صورت مرحله به مرحله به صورت عملی انجام داده و اجازه دهد همه دانش‌آموزان مساله را حل کنند و مرحله بعد با رفع اشکال، مرحله بعدی تدریس را بروند.

دانش آموزان در روند کار و تدریس با معلم همراه باشند

وی گفت: در واقع  معلمان از دانش آموزان بخواهند روند کار عملی و مهارت آموزی  باشد و دانش آموز فقط شنونده معلم تنها سخنران نباشد و آنها هم در روند کار و تدریس با معلم همراه باشند. این مساله هم جذابیت کار را برای آنها بیشتر می‌کند و هم دانش آموز و معلم خسته نمی شود.

برچسب ها

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*