امام صادق علیه‌السلام فرمود:
میل به دنیا، مایۀ غم و اندوه است و بى‏‌میلى و زهد به دنیا، مایۀ آسایش دل و پیکر است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجتماعی » اخبار » اخبار ویژه » اسلایدر » محیط زیست
بیست و یکمین همایش  تقدیر از صنایع و خدمات سبز در مرکز همایش¬های محیط زیست برگزار شد

بیست و یکمین همایش تقدیر از صنایع و خدمات سبز در مرکز همایش¬های محیط زیست برگزار شد

تولید گاز طبیعی از بزرگ‌ترین کارهای وزارت نفت در حوزه بهبود محیط زیست

به گزارش پایگاه خبری انعکاس آینده امروز صبح بیست و یکمین همایش  تقدیر از صنایع و خدمات سبز در مرکز همایش­های محیط زیست پارک پردیسان برگزار شد .

 

در این همایش از صنایع حافظ محیط زیست و برخی از مدیران استانی این سازمان تقدیر به عمل آمد . در ادامه بیژن زنگنه، به عنوان مهمان ویژه مراسم ایراد سخنرانی کرد .

تولید گاز طبیعی از بزرگ‌ترین کارهای وزارت نفت در حوزه بهبود محیط زیست

 

وزیر نفت گفت: کار نفت به طور کلی با آلودگی همراه است و هیدروکربن‌ها به هر نحوی حساب کنیم آلاینده هستند. چه در مرحله استخراج، چه فراوری، و چه انتقال و مصرف حتی پاک‌ترین انرژی که گاز باشد باز هم آلایندگی دارد و حداقل این است که دی اکسید کربن تولید می‌شود که اگرچه خودش سم نیست اما در محیط زیست تغییر ایجاد می‌کند و منجر به تغییر اقلیم می‌شود.

وی افزود: ما از بزرگ‌ترین تولید کنندگان نفت و هیدروکربن دنیا بودیم، اگرچه الان دیگر نیستیم اما هنوز از بزرگترین دارندگان ذخایر جهان در این حوزه به شمار می‌رویم. ما با انواع و اقسام آلودگی‌ها در محیط کار رو به رو هستیم. با مواد سوزاننده و فشار بالایی سر و کار داریم که حتی اگر نیتروژن هم که یک عنصر خنثی است با آن فشار به کسی بخورد می‌کشد، انگار گلوله خورده باشد، چه برسد به H2S که دم دارد و بازدم ندارد یعنی سم است.

وی تولید گاز طبیعی را از بزرگ‌ترین کارهایی عنوان  کرد که وزارت نفت در حوزه بهبود محیط زیست انجام داده و گفت :در سال ۹۲ که من وارد این وزارت شدم ۴۲ درصد از سوخت نیروگاه‌ها مایع بود و ما این را به زیر ۱۲ درصد رساندیم. ما تولید گاز را با محوریت پارس جنوبی ۲.۴ برابر کردیم. در سال ۹۲، تولید گاز ما ۲۸۰ میلیون مترمکعب در روز بود و امسال به ۶۷۰ میلیون متر مکعب در روز از پارس جنوبی رسید.

وهمچنین خاطر نشان کرد: برای این کار هزینه هنگفتی باید انجام شود، ده‌ها چاه زده شود، لوله کشی و کارهای سنگین و طاقت فرسایی صورت بگیرد، و همه این‌ها انجام شد و واقعاً کار بزرگی شد تا این ۲۸۰ میلیون متر مکعب به ۶۷۰ میلیون مترمکعب رسید و در اوایل سال ۹۹ تولید کل گاز ایران از ۱۰۰۰ میلیون متر مکعب خواهد گذشت.

وی تأکید کرد: گاز یعنی پاک‌ترین سوخت هیدروکربنی را با سوخت‌های آلاینده‌ای مثل نفت کوره جایگزین کردیم که با گوگرد بالا تولید می‌شد. امروز ۹۵ درصد جمعیت ایران مستقیماً از گاز طبیعی در خانه‌هایشان استفاده می‌کنند و در روزهای اخیر که آب و برق گیلان در برف قطع شد تنها چیزی که داشتند گاز بود که به برکت آن روشنایی داشتند و برف را آب کردند و آب را استفاده کردند. از طرف دیگر به محیط زیست هم کمک بزرگی کردیم چرا که دیگر صرف نمی‌کند کسی برود درخت و بوته بکند و به عنوان سوخت استفاده کند. امتیاز هم داده بودیم به روستاهای مناطق جنگلی که گازرسانی انجام شود و بیش از هشتاد درصد جمعیت روستایی الان گاز دارند.

وی در خصوص افزایش کیفیت فرآورده‌های مایع گفت : از کارهای دیگر ما، مساله تولیدی بود. وقتی شروع به کار کردم بنزین همراه با مواد آروماتیک معروف به بنزن غالب بود آن را متوقف کردیم و دیگر تولید نشد و تولید بنزین یورو ما که در سال ۹۱ صفر بود در سال ۹۸ به ۷۶ میلیون متر مکعب رسید.

وزیر نفت یادآور شد: از اقدام‌های مهم دیگر جلوگیری از سوزاندن گازهای مشعل یا فلرها بود. از این نظر وضعیت خوبی در کشور نداریم. این گاز که می سوزد و آسمان کشور را سیاه می‌کند گویا اسکناس است که می‌سوزانیم. این بسیار باارزش است که دود می‌شود و به آسمان کشور می‌رود. چندین طرح برای این‌ها در دست انجام داریم. اواخر امسال یا سال آینده بزرگترین طرح در این زمینه به بهره بردرای می‌رسد که در آن بیش از ۳ میلیارد دلار هزینه شده و قریب به ۹۰ درصد سرمایه‌گذاری آن انجام شده و توانایی جمع آوری فراورش و جداسازی گازهای همراه نفتا در ظرفیت ۵۶ میلیون مترمکعب در روز را دارد. تقریباً همه گازهای همراه نفت جنوب جمع آوری می‌شود و به مصارف پتروشیمی‌ها خواهد رسید یا برای صادرات خواهد رفت. دو قرارداد در این راستا امضا کردیم و امیدواریم بخشی از این‌ها پیش از پایان این دولت به نتیجه برسد.

زنگنه در مورد سوخت بومی CNG در کشورعنوان کرد: از کارهای دیگر توسعه CNG برای مصرف سوخت خودرو است که سوخت بومی ماست. بعد از گران شدن بنزین تمایل به استفاده از CNG زیاد شده است. هزینه بالایی در نظر گرفته‌ایم که خودروهایی زیادی گازسوز بشوند. وقتی اقتصاد به کمک محیط زیست بیاید کارها سریع‌تر انجام می‌شود و موفق تر هم خواهد بود.

وی افزود: تصفیه پساب از دیگر کارهای ما بود. بالغ بر ۲۵۰ تأسیسات تصفیه پساب در تأسیسات ما کار می‌کند. در حوزه موتورسیکلت‌ها که بزرگترین آلاینده در شهرهای بزرگ هستند در حال انجام کاری ابتکاری هستیم که برای اولین بار موتورسیکلت‌ها را CNG سوز کنیم. گفته می‌شود هر موتورسیکلت ۱۰ برابر و بیشتر از یک سمند آلودگی ایجاد می‌کند.

وزیر نفت به شکنندگی محیط زیست اشاره کرد و گفت : الان ما بیش از هر زمان دیگری مشخص شده است. به نقطه‌ای رسیده‌ایم که راهی نداریم جز اینکه محدودیت ایجاد کنیم. این دیگر مدیریت نیست، طبیعت خودش را به ما تحمیل کرده است. شدت انرژی در ایران فوق‌العاده بالاست. امروز دیگر مساله شدت انرژی نه تنها مساله محیط زیست که مساله اقتصادی هم هست.

زنگنه تصریح کرد: ما به تولید ۱۰۰۰ میلیون مترمکعب گاز خواهیم رسید اما این‌طور نیست که این به ۲ هزار هم برسد. باید میلیاردها هزینه کنیم که بتوانیم همین تولید را هم حفظ کنیم. بنابراین باید مصرف را مدیریت کنیم. هم خودروهای ما باید استاندارد شود و هم ساختمان‌های باید استاندارد شود. بالای ۶۰۰ میلیون مترمکعب در روز در خانه‌های مصرف می‌شود که این گاهی برابر با مصرف یک قاره بزرگ است. این‌ها تماماً آثار زیست محیطی هم دارد.

وی در خصوص تفاوت پیک زمستان و تابستان هشدار داد و عنوان کرد : کمتر جایی در جهان داریم که نیروگاه‌ها با راندمان کمتر از ۳۵ درصد داشته باشیم. سال‌ها هم هست که همین راندمان را داشته‌ایم. حتماً باید این راندمان بالا برود. ۳۰۰ میلیون متر مکعب است یعنی در زمستان این میزان فقط برای گرمایش استفاده می‌شود.

وزیر نفت گفت: بهینه سازی مصرف انرژی نه تنها مساله اقتصادی که مساله زیست محیطی هم هست و همه با هم باید در این راستا کار کنیم البته باید کاری کنیم که مردم هم در این زمینه انگیزه پیدا کنند.

زنگنه تصریح کرد: ما یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان CO2 هستیم. اگر برق به کشورهای دیگر صادر می‌کنیم مسئولیت تولید CO2 آن‌ها هم با ماست.

ایشان در پایان گفت: مساله دیگر عوارض آلایندگی است که رقم بالایی است اما الان برای رفع آلودگی‌ها صرف نمی‌شود و در شهرداری‌ها مصرف می‌شود. این‌ها باید برای رفع آلایندگی مصرف شود. این نوعی جریمه است که باید بازدارنده باشد و باید خیلی جدی به آن پرداخت.

آلودگی هوا سالانه حدود ۳۰ هزار نفر کشته و فوتی بر جا می‌گذارد

در ادامه مراسم عیسی کلانتری، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: امروز محیط زیست یک انتخاب اجباری است به دلیل فشارهایی که با افزایش جمعیت و نیاز بر طبیعت هست.

کلانتری افزود: هیچ صنعت و فعالیتی نیست که به خودی خود دوستدار محیط زیست باشد. منتها نسبی است. خیلی‌ها فکر می‌کنند بخش کشاورزی دوستدار محیط زیست است. در دوران جدید دو نوع آلایندگی داریم. یکی اثرات مستقیم بر سلامت مردم و دیگری به دلیل اثرات بر محیط زیست و تغییر اقلیم. گاز کربنیک در مرحله اول بر سلامتی مردم تأثیر ندارد بلکه تأثیرش بر محیط زیست است. صنعت گاوداری در جهان معادل تولید گاز کربنیک آن ۷.۱ میلیارد تن است یعنی بیش از تمام خودروهای جهان و حدود ۱۸ درصد گازهای عامل تغییر اقلیم و گرمایش زمین از گاوداری هاست. یا مثلاً برنج تولید و مصرف می‌کنیم و معادل گاز کربنیک آن، با توجه به اینکه متان ۳۵ برابر گاز کربنیک بر گرمایش زمین اثر دارد، چیزی حدود ۳۵ درصد یعنی بیش از یک سوم معادل گاز کربنیک، تولیدات شالیزارهای ماست. پس هر صنعتی به نسبت فعالیت خود آلاینده است منتها آلاینده‌ها نسبی است. در کشور ما که خودروها را آلاینده می‌دانیم نه از باب گرمایش زمین است بلکه از باب خسارتهایی است که مستقیماً به سلامت مردم می‌زند.

کلانتری به تلفات ناشی از آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: آلودگی هوا سالانه حدود ۳۰ هزار نفر کشته و فوتی بر جا می‌گذارد در حالی که تصادفات جاده‌ای ما حدود ۱۶ هزار نفر تلفات دارد. یعنی آلایندگی هوا به‌خصوص در کلانشهرها در کشور ما دو برابر حوادث جاده‌ای تلفات دارد که این همه به آن اهمیت می‌دهیم.

وی تأکید کرد: امروز حفاظت از محیط زیست در کشور ما اجباری است و کارخانه داری هم که قبلاً فکر می‌کرد توجه به محیط زیست یک رفتار فانتزی است به‌خصوص با افزایش آگاهی مردم از حقوق اجتماعی خود محیط زیست را از حقوق شهروندی خود تلقی می‌کند.

وی اذعان داشت: یکی از پایه‌های توسعه پایدار، حفظ حقوق نسل‌های بعد است که در طول ۷ هزار سال تمدن ما متأسفانه نسل حاضر در حفاظت از حقوق نسل‌های بعد نسبت به همه این دوران بی توجه ترین بوده است. نیازهای وضع موجود ما روز به روز افزایش پیدا کرده و فشار بر منابع چندین برابر شده است.

رئیس سازمان محیط زیست با انتقاد از فرسایش خاک و فشار بر منابع آبی گفت: امروز شاهدیم که سالانه ۵۰ تا ۶۰ هزار هکتار از جنگل‌های زاگرس ما خشک می‌شود. فشار بر طبیعت در چهل سال گذشته یکی از نتایجش این بوده که جنگل‌ها به علت فرسایش خاک و فشار بر منابع آبی ضعیف و ضعیف‌تر شده و امروز بیماری بر آن غالب شده است.

وی تأکید کرد: پس حفظ محیط زیست چه بخواهیم و چه نخواهیم اجتناب‌ناپذیر است. چه دولت‌ها بخواهند و چه نه، باید محیط زیست را در اولویت‌های اصلی خود قرار دهند. دولت دوم روحانی هزینه‌های هنگفتی برای محیط زیست انجام داده است.

وی در ادامه گفت: بنزین پتروشیمی همین‌طور به بنزین پالایش شده تبدیل نمی‌شود هزینه و کار می‌خواهد. اگر همان بنزین پتروشیمی که سال ۹۲ در کلانشهرها بود را استفاده می‌کردیم الان هیچیک از کلانشهرهای ما امکان زیستن نداشت.

رئیس سازمان محیط زیست خاطر نشان کرد: قرار بود ۷۰ هزار کامیون نوسازی شود، قرار بود کل اتوبوس‌ها و مینی‌بوس­های ما تا پایان دولت یازدهم نوسازی شود، قرار بود موتورسیکلت برقی تولید کنیم و موتورسیکلت‌های کاربوراتوری ظرف ۱۰ سال حذف شوند. این کارها سالی ۲۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می‌خواست اما الان کل درآمد دولت صرف واردات کالاهای اساسی می‌شود. اولویت اول ما الان تأمین کالای اساسی در شرایط تحریم است. با این همه فشار بیش از حد بر منابع آبی، تولیدات ما حدود ۳۵ میلیارد دلار در بخش کشاورزی است.

ایشان در خصوص مجاهدت مهندس زنگنه اعلام کرد : آقای زنگنه ۸۰ درصد عمر دولتی خود را وزیر بوده است. ۲۷ سال است وزیر است اما وزیر خوبی بوده است. انصافاً انسان پرتلاش و بدون توقع و یک سرباز و یک شهید زنده در بخش اقتصاد است. از زمانی که سنگ بنای صنایع جدید پتروشیمی و نفت را می‌گذاشتند دستور می‌دادند آلایندگی آن بررسی شود. به برکت او صنعت نفت به سمتی می‌رود که آلاینده هست اما حداقل آلایندگی را به وجود می‌آورد.

وی هشدار داد: بعد از روسیه ما بالاترین شدت انرژی را در جهان داریم. این افتخار نیست که ما روزانه ۹۰ میلیون لیتر بنزین مصرف می‌کنیم. کشور همسایه که تولید ناخالص داخلی آن ۱.۵ برابر ما و جمعیتش هم اندازه ماست مصرف روزانه‌اش کمتر از یک پنجم ماست.

عیسی کلانتری در پایان این مراسم بیژن زنگنه وزیر نفت را شیخ‌الوزرا خواند و طی مراسمی از او تقدیر و تشکر کرد.

 

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*