امام صادق علیه‌السلام فرمود:
میل به دنیا، مایۀ غم و اندوه است و بى‏‌میلى و زهد به دنیا، مایۀ آسایش دل و پیکر است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار » اخبار ویژه » اسلایدر » حمل و نقل
  • شناسه : 6574
  • 20 جولای 2022 - 20:07
  • 28 بازدید
  • ارسال توسط :
  • نویسنده : سید سعید مدرس صادقی
  • منبع : روابط عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران
امضای تفاهم نامه سرمایه‌گذاری بین راه‌آهن و شرکت صنعتی و معدنی گل گهر
در راستای مشارکت‌‌ بخش خصوصی در پروژه‌های ریلی انجام شد

امضای تفاهم نامه سرمایه‌گذاری بین راه‌آهن و شرکت صنعتی و معدنی گل گهر

تفاهم نامه احداث خطوط ریلی فرعی بین شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران و شرکت صنعتی و معدنی گل گهر با حضور مدیران عامل دو شرکت، روز سه‌شنبه ۲۸ تیرماه در ساختمان شهدای راه‌آهن امضاء شد.

به گزارش پایگاه خبری انعکاس آینده به نقل از روابط عمومی راه آهن جمهوری اسلامی ایران، با حضور دکتر سید میعاد صالحی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل راه آهن و مهندس ایمان عتیقی، مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی گل گهر، تفاهم نامه همکاری بین دو شرکت جهت احداث خطوط ریلی فرعی به امضاء رسید.
در این مراسم که مدیران دو شرکت حضور داشتند، مدیرعامل راه آهن امضای این تفاهم نامه را در راستای سیاست دولت سیزدهم مبنی بر مشارکت‌جویی از همه ذی‌نفعان جهت توسعه حمل و نقل ریلی کشور ارزیابی کرد.
دکتر صالحی اظهار کرد: با توجه به رویکرد شرکت راه آهن به عنوان متولی حمل و نقل ریلی کشور، امیدواریم بتوانیم در دولت سیزدهم با مشارکت همه عزیزانی که در صنایع معدنی فعال هستند و نیاز به حمل بار اعم از گندله و کنسانتره فولادی و صنایع مس یا تامین موارد اولیه‌شان را دارند، در آینده شاهد افزایش همکاری راه آهن و صنایع معدنی با مشارکت برد – برد باشیم.
وی با اشاره به سیاست‌های‌ ابلاغی مقام معظم رهبری به ویژه بند ۲۴ و ۲۵ سیاستهای کلی برنامه ششم توسعه مبنی بر اولویت حمل و نقل ریلی، تاکید کرد: متاسفانه در سال‌های قبل که هم‌اکنون هم در پایان برنامه ششم توسعه هستیم، به فرمان مقام معظم رهبری عمل نکردند و این‌ مهم محقق نشده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: اکنون راه آهن در صدد توسعه کمی و کیفی است و از سوی دیگر، صنایع معدنی هم در صدد رساندن مواد اولیه و حمل مواد تولیدی خود چه در داخل کشور و چه برای صادرات هستند، در نتیجه از منظر ایفای نقش رسالت اجتماعی، امیدواریم که با مشارکت مستمر و برد-برد که ناظر بر افزایش درآمد برای کشور است گام برداریم.
دکتر صالحی با بیان اینکه فقط در سال گذشته، سوانح جاده ای باعث ۱۷ هزار نفر فوتی و بیش از ۲۰ برابر آن جرحی شده است، افزود: امیدواریم که با توسعه زیرساخت‌های ریلی کشور، شاهد انتقال بارها از روی جاده به روی ریل باشیم؛ چرا که با این اتفاق خوب، هم میزان فوتی‌ها و جرحی‌ها کاهش پیدا می‌کند و هم صاحبان بار از مسیر ایمن، مطمئن و پایدار برای حمل بار برخوردار می شوند.
وی با اشاره به تفاهم‌نامه دو شرکت راه آهن و گل‌گهر در جهت افزایش همکاری و گسترش مشارکت‌ها، تصریح کرد: امیدواریم که با عملیاتی شدن این جنس از تفاهم‌نامه‌ها، بتوانیم این‌گونه مشارکت‌ها را هم در بحث خطوط ریلی و هم سایر موضوعاتی که مورد علاقه راه آهن و گل گهر است، توسعه دهیم.
مدیرعامل راه‌آهن بیان کرد: همچنین امیدواریم که امضای این تفاهم، بتواند به نقد شدن تسهیلات ماده ۱۲ برای شرکت گل گهر که بهره بردار است، کمک کند.
مهندس عتیقی، مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی گل گهر نیز در این مراسم، با بیان اینکه در حال حاضر مدیرعامل راه آهن با یک تیم حرفه‌ای کارها را به نحو شایسته پیش ‌می‌برند، خاطرنشان کرد: برای شرکت ما، گلوگاه ریلی از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است و امیدواریم که طی چند ماه آینده، اتفاقات خوبی در این حوزه رقم بخورد.
مهندس عتیقی عنوان کرد: هر نهاد یا سازمانی که از ما دعوت به عمل می‌آورد، معمولا می‌خواهند از ما چیزی دریافت کنند؛ اما تنها جایی که اعلام داشته بیایید و سرمایه گذاری کنید و مشوق‌هایی دریافت دارید، راه آهن است.
مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی گل گهر تاکید کرد: از راه‌آهن بابت مسیر خوبی که در پیش گرفته است، ممنونیم و امیدواریم که در آینده شاهد اتفاقات خوب و پر برکت برای کشور عزیزمان باشیم.
گفتنی است؛ مسیر طرح اتصال سایت‌های مجتمع گل گهر به شبکه ریلی کشور حدود ۹۲ کیلومتر خط فرعی است. تاکنون بخش‌هایی از این خط فرعی احداث شده است و با اجرایی شدن این تفاهم‌نامه، تمامی سایت‌های این مجتمع به خطوط راه آهن دسترسی خواهند داشت.
مطابق برآوردهای انجام شده، ظرفیت حمل بار از طریق خطوط ریلی این مسیر تا سال ۱۴۰۳ و ۱۴۰۴ حدود ۱۵ تا ۱۸ میلیون تن بار در سال پیش بینی شده است. بر اساس برآوردها، در سال اول حدود ۱۰ میلیون تن بار از طریق این مسیر، حمل خواهد شد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*